YURT HABERLERİ

Milli Kütüphanede 20 Milyon Sayfa Dijitalleşti

74 yıllık geçmişe sahip Milli Kütüphane'de bugüne kadar 20 milyon sayfa dijitale aktarıldı. Kütüphanenin yakın zamanda Ankara dışından da erişilebilir hale getirilmesine ilişkin çalışmalar başlatıldı.Yurt genelinde, kütüphanelerde kullanıcı sayısı ise 33 milyonu aştı.

Özellikle Başkent'te yaşayan öğrencilerin ders çalışmak için uğrak noktası olan Milli Kütüphane'den sevindirci bir haber var...

Türkiye'nin kültürel hafızası Milli Kütüphane kaynaklarında bugüne kadar 20 milyon sayfa dijitale aktarılırken, kütüphanenin yakın zamanda Ankara dışından da erişilebilir hale getirilmesine ilişkin çalışmalar başlatıldı.

Dijitalleşen kitaplar, Milli Kütüphane web sayfası üzerindeki dijital kütüphaneden halkın kullanımına sunulacak.

Böylece dijitalleştirilmiş bilgi kaynaklarına Ankara dışından da çevrimiçi erişim sağlanabilecek.

Dijital alt yapı açısından son zamanlarda Milli Kütüphaneye kazandırılan en kıymetli cihazlar ise otomatik tarama makineleri...

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Taner Beyoğlu, kitap taramaları hakkında bilgi verdi.

Öte yandan  81 ilde kütüphane sayısı her geçen gün artıyor...

Bakanlığa bağlı faaliyet gösteren halk kütüphanesi sayısı 1298 ulaştı ve kütüphanelerde kullanıcı sayısı 33 milyonu geçti.

Cumhuriyet'in 100. yılında 100 kütüphane hedefine ulaştıklarını aktaran Taner Beyoğlu, yılbaşından bu yana 106 yeni kütüphaneyi vatandaşların hizmetine sunduklarını söyledi.