YURT HABERLERİ

Yurtta Hava Durumu

Soğuk hava koşulları, yurdun birçok noktasında hayatı olumsuz etkiledi. Meteoroloji, 36 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Yağış, yurdun bazı bölgelerinde kuvvetli olacak. Sıcaklık, iç ve doğu kesimlerde azalacak.

Amasya’da yoğun sis nedeniyle meydana gelen zincirleme trafik kazalarında 5 kişi yaralandı. Elazığ'da etkili olan kuvvetli yağış sonrası istinat duvarı çöktü. Duvarın üst kısmında kalan binaların uçurumun kenarında kaldığı görüntüler korkuttu.

Zonguldak'ta heyelan nedeniyle yol ulaşıma kapatıldı. Gaziantep'te etkili olan sağanak yağış hayatı felç etti. Yağmur sonrası yolda çökme meydana geldi. 5 metre derinliğinde bir çukur oluştu. Bir apartmanın istinat duvarı çöktü. Çöken duvarın altında kalan 3 araç hasar gördü. Kahramanmaraş'ta yollarda su birikintileri ve taşkınlar oluştu. Sürücüler trafikte ilerlemekte güçlük çekti. Kanalizasyon kapakları yerinden çıkarak tehlike oluşturdu.

Mersin'de dolu ve yağmur etkili oldu. Yağış nedeniyle bazı sitelerin bahçesi su doldu. Hatay'ın Samandağ ilçesinde çıkan hortum seraları yerlebir etti. Ağaçlar kökünden söküldü. Malatya'nın yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu. Kütahya'nın Domaniç ilçesinde kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Hakkari'de kent merkezi beyaza büründü.

Kırklareli'nde de kar etkisini gösterdi; bölgede hava sıcaklığı eksi 2 derece ölçüldü. Yüksek kesimlerde kar yağışı etkili olurken Antalya'da turistler Aralık ayının ortasında sahilde güneşlenip denize girdi. Meteoroloji, 36 il için sarı ve turuncu kodlu uyarıda bulundu. Yurt geneli parçalı ve çok bulutlu. Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Akdeniz, İç Anadolu ve Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu yağışlı geçecek.

Yağışların; Marmara'nın doğusu, Doğu Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Batı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu'nun güneyi ve batısında kuvvetli olması bekleniyor. Rüzgar; Marmara, Kuzey Ege ve Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli olarak esecek. Kuvvetli yağış ve rüzgar beklenen yerlerde vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması istendi. Hava sıcaklığı, iç ve doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacak.

3 büyük ilde hava sıcaklığı ise şöyle; Ankara 9-8 derece; İstanbul 8-7 derece; İzmir 12-9 derece.