YURT HABERLERİ

5 Ocak İtibariyle Yurdun Genelinde Hava Durumu

Soğuk hava, doğuda hayatı olumsuz etkiledi. Meteoroloji'nin son tahminlerine göre, yurdun bazı bölgelerinde sağanak yağış ve kar bekleniyor. Hava sıcaklığı ise batı bölgelerde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek.

Hatay'ın İskenderun ilçesinde etkili olan sağanak yağış nedeniyle caddeler göle döndü. Bazı ev ve iş yerlerinde su baskınları yaşandı. Sürücüler göle dönen yollarda ilerlemekte güçlük çekti.

Erzincan, kar yağışının ardından soğuk havanın da etkisiyle sise teslim oldu. Görüş mesafesi yer yer 5 metreye kadar düştü. Yoğun sis karayolu ve havayolu ulaşımında aksamalara neden oldu.

Edirne'de de sis hayatı olumsuz etkiledi. Erzurum'da kar yağışı etkili oldu. Yollarda meydana gelebilecek buzlanmalara karşı sürücüler uyarılıyor. Yurdun birçok bölgesinde soğuk hava etkili olurken, Antalya'dan yaz aylarını aratmayan görüntüler geldi. Hava sıcaklığının 19 derece ölçüldüğü kentte sahile gelen vatandaşlar denizin keyfini çıkardı.

Meteoroloji, yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu olacağını açıkladı. Marmara'nın doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeyi, Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile Kayseri çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağış, genellikle yağmur ve sağanak olarak görülecek. Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Sivas'ın yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar bekleniyor.

Yağış, Hatay'ın batı ilçeleri, Osmaniye çevreleri, Kahramanmaraş'ın Andırın ve Türkoğlu ilçeleri ile Diyarbakır'ın doğusu, Batman, Siirt, Mardin ve Şırnak çevrelerinde kuvvetli olacak.

Hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor. Sıcaklık, yurt genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. 3 büyük ilde hava sıcaklığı ise şöyle; Ankara 12-6 derece, İstanbul 16-11 derece, İzmir 19-12 derece.

                           Gündüz                   Gece
ANKARA:                12°                       6°
İSTANBUL:             16°                      11°
İZMİR:                     19°                      12°