YURT HABERLERİ

28 Ocak İtibariyle Yurdun Genelinde Hava Durumu

Ankara'da kar yağışıyla kent merkezi beyaz örtüyle kaplandı. 

Başkentte sabahın erken saatlerinde başlayan kar zaman zaman etkisini artırdı.

Büyükşehir ve ilçe belediyelerine bağlı ekipler, kar yağışının yaşamı olumsuz etkilememesi için ana güzergahlar, ara sokaklar, parklar ile kaldırımlarda tuzlama ve kar küreme çalışması yaptı.

İstanbul'da akşam saatlerinden itibaren kar yağışı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, İstanbul'da beklenen yağışların bu akşam saatlerinden itibaren genellikle yağmur ve karla karışık yağmur, kuzey kesimlerinde karla karışık yağmur ve orta kuvvette kar, yükseklerde ise kuvvetli kar şeklinde olması öngörülüyor.

Yağışların, salı sabah saatlerine kadar kuzey yönlerden kuvvetli rüzgar ve fırtına, kuzey kesimlerde zaman zaman kuvvetli kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Ulaşımda aksamalar, yüksek kesimlerde buzlanma, don olayı, görüş mesafesinde azalma, kuvvetli rüzgarla kısa süreli fırtına sebebiyle çatı uçması, ağaç ve direk devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Iğdır'da etkili olan yoğun kar ile yüksek kesimler ve dağ köyleri beyaza büründü.

Kentte bir süredir etkili olan yağışla yüksek kesimler ve Dipsiz, Yenidoğan, Nağırkıran ve bu güzergahtaki çok sayıda dağ köyü beyaza büründü, bazı köy yolları ulaşıma kapandı.

Karın yanı sıra tipinin de etkili olduğu dağ köylerinde evlerin çevresi karla kaplandı.

Kastamonu'nun Azdavay ilçesinde köye inen kurtlar güvenlik kamerası tarafından kaydedildi.

Samancı köyünde ikamet eden Yılmaz Tekşen,  akşam saatlerinde pencereden baktığında 3 kurdun köpekleri kovaladığını gördüğünü söyledi.

Pencereyi açarak bağırdığını belirten Tekşen, "Yoğun kış şartları nedeniyle aç kalan kurtlar evimizin önüne geldi. Köpeklerin sesini duyunca pencereye çıktım ve bağırdım. Sesimi duyan kurtlar kaçtı. Sesleri duymasaydım köpeklerimizi alıp gideceklerdi." dedi.

Kurtların köpeklere saldırması güvenlik kamerasına yansıdı.

Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı ve Tunceli'de dondurucu soğuk hava etkili oluyor.

Erzurum'da bir süredir görülen kar yağışı, yerini soğuk havaya bıraktı. Cadde, sokak ve ağaçların beyaz örtüyle kaplandığı kentte, gece hava sıcaklığı sıfırın altında 15 derece ölçüldü. Kars'ta gece etkili olan kar, sabah yerini soğuk havaya bıraktı. Beyaza bürünen şehirde kaldırım ve yollarda buzlanma meydana geldi. Ekipler, kar küreme ve tuzlama çalışması yapıyor. Ardahan'da soğuk hava nedeniyle yol ve kaldırımlarda buzlanma oluştu. Kentin yüksek noktalarında yer yer kar ve tipi etkili oluyor.

Anadolu Otoyolu ve D-100 kara yolunun Bolu Dağı kesiminde kar yağışı etkili oluyor.

Bolu'da, sabah saatlerinde etkisini yitiren kar yağışı tekrar başladı.

Kar yağışı, Anadolu Otoyolu'nun Yumrukaya, Abant Gişeleri, Elmalık, Bolu Dağı Tüneli ve Bolu Dağı Tüneli Viyadüklerinde, D-100 kara yolunda ise Abant Gişeleri, Elmalık, Bolu Dağı Polisevi, Bakacak, Karanlıkdere, Seymenler, Bıçkıyanı ile Kaynaşlı geçişlerinde etkisini sürdürüyor.

Karayolları ekipleri, önlemlerin artırıldığı güzergahta tuzlama çalışması yürütürken, polis ekipleri de ring halinde görev yapıyor.

Polis ekipleri, hız ve hatalı sollama yapmamaları konusunda uyardığı sürücülerden, araçlarında kış lastiği, zincir ve takoz bulundurmalarını da istiyor.