YURT HABERLERİ

25 Aralık İtibariyle Yurtta Hava Durumu

Soğuk hava, kar ve fırtına hayatı olumsuz etkiledi. .. Ilgaz'da kar kalınlığı 10 santimetreyi buldu. Erzincan, Şırnak ve Kars'ta kar ulaşımı aksattı. Diyarbakır’da sis, Ordu ve Rize'de ise fırtına vardı. 

Ilgaz Dağı beyaz örtü ile kaplandı. Kar kalınlığı 10 santimetreyi buldu. Seyir halinde olan birçok tır yolda kaldı. Makaslayan bir TIRr ise metrelerce sürüklenerek durabildi. Yolda kalan araçlar, bölgede yaşayan vatandaşlar tarafından traktörlerle çekildi. 

Hava sıcaklığının geceleri sıfırın altına düştüğü Erzincan’ın da yüksek kesimlerinde kar ve tipi etkili oldu. Girlevik Şelalesi beyaz örtüye büründü, şelale kartpostallık görüntü oluşturdu. Kar yağışıyla birlikte köylerde yaşayan vatandaşların ise kış çilesi başladı. Erzincan'ın Tatlısu Köyünde toprak damlı evlerin çatılarında biriken kar kalınlığı 10 santimetreye ulaştı. Vatandaşlar evlerinin su çekmemesi için kar küredi.

Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü Kars'ta ise 75 metreden akan Susuz Şelalesi soğuk havanın etkisiyle kısmen dondu. Karla birlikte etkili olan tipi nedeniyle de yollarda buzlanma meydana geldi. Kağızman-Ağrı kara yolu, kar ve yoğun tipi dolayısıyla ulaşıma kapatıldı. Karayolları ekipleri çalışma başlattı. Susuz ilçesinde kar ve buzlanma nedeniyle 7 aracın karıştığı zincirleme trafik kazasında 4 kişi yaralandı. Kars-Ardahan kara yolunda da bazı TIR'lar yolda kaldı.

Türkiye'nin önemli geçitleri arasında yer alan Artvin-Ardahan bağlantı yolunda da etkili olan kar yağışı, trafikte aksamalara neden oldu. Karayolunda mahsur kalan vatandaşlar iş makinelerinin yardımıyla kurtarıldı. Bölgede karayolları ekipleri tarafından kar küreme ve tuzlama çalışması devam ediyor.

Diyarbakır’da ise sis etkisini sürdürdü. Görüş mesafesi yer yer 10 metreye kadar düştü. Sürücüler, araç farlarını yakarak kontrollü olarak trafiğe çıktı. Yoğun kar ve sisin hayatı olumsuz etkilediği bir diğer kentte Hakkari'ydi. Geçitli köyü yakınlarında bir kamyonet yoğun kar yağışı ve sis nedeniyle şarampole düştü. Mahsur kalan sürücü ve 2 kişi, ekipler tarafından kurtarılırken, kamyonet de iş makinelerinin yardımıyla bulunduğu yerden çıkarıldı.

Şırnak’ın Beytüşşebap ilçesinde iki gündür etkili olan kar yağışı nedeniyle birçok köy yolu ulaşıma kapandı. Silopi ilçesinde de etkili olan sağanak yağışla birlikte dereler taştı, asfalt yolun bir kısmı çöktü. Ordu’da ise fırtına etkiliydi. Sağanak ile birlikte etkili olan fırtında Altınordu ve bazı ilçelerde binaların çatıları uçtu. Çatı uçmaları sonrası bazı mahalle yolları ulaşıma kapanırken, uçan çatılar ise park halindeki araçlara zarar verdi. 

Fırtınanın çatıları uçurduğu bir diğer kent ise Rize oldu. Rize'de şiddetli rüzgar, bazı binaların çatılarının uçmasına, evlerde ve araçlarda hasara neden oldu. Yetkililer şiddetli rüzgar ve fırtınanın devam edeceğini belirterek, vatandaşların gerekli önlemleri almalarını istedi.