YURT HABERLERİ

24 Ocak İtibariyle Yurdun Genelinde Hava Durumu

Soğuk hava koşulları hayatı olumsuz etkiledi. Meteoroloji Ağrı, Bitlis, Erzurum, Hakkari, Kars, Muş, Van, Siirt, Şırnak ve Ardahan için sarı kodlu uyarıda bulundu. Uyarı yapılan illerde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Şırnak'ta kar etkisini sürdürürken, yüksek bölgelerde kar kalınlığı 3 metreye ulaştı. Ekiplerin kapanan köy yollarını açmak için mücadelesi sürdü. Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde kar kalınlığı yer yer 7 metreyi buldu. Zorlukla ilerleyen ekipler, çığ tehlikesine rağmen çalışmalarına ara vermedi. Tunceli'de kar yağışından dolayı bazı köy yolları ulaşıma kapandı. Yolları açma çalışmaları hız kesmeden devam etti.

Tokat'ın Reşadiye ilçesinde kar kalınlığı 20 santimetreyi geçti. Yoğun kar yağışı hayvancılıkla uğraşan köylüleri de zorluyor. Bingöl’ün Karlıova ilçesinde iki haftada yaklaşık 500 kamyon kar, belediye ekipleri tarafından ilçe dışına atıldı. Kars'ta da kar yağışı etkisini sürdürdü. Van'da sıcaklık eksi 10 dereceye kadar düştü. Sıhke Gölü kısmen buz tuttu. Yurtta DÜN GECE en düşük hava sıcaklığı ise sıfırın altında 17,2 dereceyle Bolu'da ölçüldü.

Meteoroloji, hava durumu raporunu paylaştı. Yurdun kuzey ve doğu kesimleri parçalı ve çok bulutlu. Sarı kodla uyarı yapılan illerde ulaşımda aksamalar, buzlanma ve don, çığ, tipi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun doğusu, ve Güneydoğu Anadolu ile Mersin, Adana, Hatay, Osmaniye, Erzincan, Tunceli, Elazığ ve Bingöl çevrelerinin yağışlı  geçeceği tahmin ediliyor. 

Yağışlar;  Güneydoğu Anadolu'nun güneyi ve batısı, Doğu Karadeniz kıyı kesimi ile Mersin, Adana, Hatay ve Osmaniye çevrelerinde yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek. Kars, Ardahan ve Ağrı ile kuzey ve doğu ilçeleri, Erzurum çevreleri ve Muş’un yükseklerinde kuvvetli, Bitlis, Van’ın kuzey ve güney ilçeleri, Siirt’in yüksekleri, Şırnak’ın doğusunun yüksekleri ile Hakkari’de yer yer yoğun  karla karışık yağmur ve kar bekleniyor. Hava sıcaklığı; iç, batı ve kuzey kesimlerde mevsim normalleri civarında, güneydoğu kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Rüzgar; Marmara ve Kıyı Ege'de zaman zaman kuvvetli esecek.

3 büyük ilde hava sıcaklığı ise şöyle; Ankara 4, eksi 5 derece; İstanbul 9, 3 derece; İzmir 12, 3 derece.

                                    Gündüz                             Gece
ANKARA:                           4°                                   -5°
İSTANBUL:                        9°                                    3°
İZMİR:                               12°                                   3°