YURT HABERLERİ

22 Aralık İtibariyle Yurtta Hava Durumu

Meteoroloji'nin son tahmin raporuna göre; yurt geneli yağışlı havanın etkisi altına giriyor... Öncelikle 7 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı yapılırken, hava sıcaklığı da hissedilir derecede düşecek. Antalya'da da kuvvetli rüzgar hayatı olumsuz etkiledi, Türk Hava Yolları 11 uçuşunu iptal etti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü  tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; yurdun birçok bölgesinde kuvvetli yağış hakim olacak. 

Yağışın, Ege, Batı Akdeniz, Balıkesir, Adana, Osmaniye ve Hatay çevreleri ile Çanakkale'nin güney kesimlerinde kuvvetli, Antalya çevrelerinde yer yer çok kuvvetli olması bekleniyor.

Marmara'nın güney ve doğusu, Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Samsun hariç Orta Karadeniz,  Doğu Anadolu'nun batısı, Siirt hariç Güneydoğu Anadolu, Tekirdağ, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Erzurum çevreleri ile Artvin'in iç kesimlerinin aralıklı yağmur ve sağanak yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

7 il için de sarı ve turuncu kodlu uyarı verildi. Antalya, Aydın, Balıkesir, Çanakkale, İzmir, Manisa ve Muğla'da yaşayan vatandaşların dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Turuncu kod verilen Antalya’da  kuvvetli rüzgar nedeniyle falezlere çarpan dev dalgalar 30 metre havaya yükseldi. Teknelerin beşik gibi sallandığı kentte Türk Hava Yolları 11 uçuşunu iptal etti. Dalgaları izlemek için gelen vatandaşlar ise o anları tehlikeye aldırmadan fotoğraf ile ölümsüzleştirdi.

Yurtta hakim olan yağışla birlikte hava sıcaklığında da hissedilir derecede düşüşler bekleniyor.  İç ve batı kesimlerde hava sıcaklığının 2 ila 6 derece azalacağı diğer yerlerde önemli değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklığının düşmesiyle Doğu Anadolu'nun yüksek kesimlerinde de aralıklarla kar yağışı görüleceği tahmin ediliyor.

Üç büyük ilde hava sıcaklığı ise şu şekilde:
                               Gündüz                      Gece
ANKARA:                     8°                             1°             
İSTANBUL:                 12°                             8°
İZMİR:                        14°                           10°