YURT HABERLERİ

18 Aralık İtibariyle Yurtta Hava Durumu

Sağanak ve soğuk hava, hayatı olumsuz etkiledi. Meteoroloji, bazı iller için kuvvetli yağış ve fırtına uyarısında bulundu. Marmara Bölgesi'nde düşen hava sıcaklığı, diğer bölgelerde de yaşanacak. 

Çanakkale'nin Umubey beldesindeki yazlıkların bulunduğu bölge, yağış sonrası göle döndü.  D-100 kara yolunun Bolu Dağı geçişinde yoğun sis görüş mesafesini düşürdü. Bayburt güne kar yağışıyla başladı. Ekipler, yolların ulaşıma kapanmaması için çalıştı. Ardahan, beyaza büründü. Kentin bazı ilçelerinde sıcaklık eksi 8 dereceye kadar düştü.

Kars'ta soğuk hava nedeniyle bitki ve ağaçlarda kırağı oluştu, bazı araçların camları buz tuttu. Sarıkamış'ta bazı küçük gölet ve şelaleler dondu. Sakarya'nın yüksek kesimlerinde kar kalınlığı yer yer 5 santimetreye kadar ulaştı. Yurdun birçok bölgesinde kara kış etkisini gösterirken, termometrelerin 19 dereceyi bulduğu Antalya'da yazdan kalma günler yaşandı. Konyaaltı sahilinde, halk ve turistler güneşli havanın tadını çıkardı.

İç Anadolu, Batı Karadeniz'in güney ve doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Bursa, Sakarya, Bilecik, Afyonkarahisar, Kütahya, Isparta, Kahramanmaraş, Düzce, Adıyaman, Diyarbakır, Batman ve Siirt çevreleri yağışlı geçecek. Yağışın genellikle sağanak şeklinde olması beklenirken; Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun doğusu, Bilecik, Kütahya, Eskişehir, Bursa'nın yüksekleri ile Ankara ve Sivas'ın kuzey ilçelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği tahmin ediliyor.

Marmara, Kıyı Ege ve Antalya çevrelerinde kuvvetli, Antalya’nın doğu ilçelerinde çok kuvvetli, Doğu Karadeniz kıyılarında kuvvetli, Rize ve Artvin çevrelerinde çok kuvvetli yağmur, yükseklerinde yoğun kar yağışı bekleniyor. Rüzgar; Marmara, Ege kıyılarında ve Doğu Akdeniz'de kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde esecek.

Kuvvetli yağış ve rüzgar beklenen bölgelerde yaşanabilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması uyarısı yapıldı. Marmara Bölgesi'nde düşen hava sıcaklığı, diğer bölgelerde de yaşanacak.3 büyük ilde hava sıcaklığı ise şöyle: Ankara 6-5 derece, İstanbul 8-6 derece, İzmir 12-9 derece.