GELİŞMELER

İsrail Gazze'ye Ölüm Yağdırıyor

İsrail kanlı saldırılarını sürdürüyor.... Mülteci kamplarını hedef alan İsrail ordusu, onlarca masum insanı öldürdü... Amerikan Başkanı Biden'ın Gazze'de 3 aşamalı ateşkes planına ise G7 liderlerinden tam destek geldi... Öte yandan Lübnan Hizbullahı, İsrail'in kuzeyine füzelerle saldırdı. Atılan roketler yangına neden oldu.

İsrail 7 Ekim'den bu yana Gazze'ye ölüm saçıyor...

Çocuk kadın demenden katleden İsrail, mülteci kamplarını ve Batı Şeria'yı hedef aldı.

Saldırılarda onlarca Filistinli yaşamını yitirdi...

İsrail'in saldırıları sonucu ölü sayısı 36 bin 500'e yaklaştı...

Gazze'de insanlık için umutlar git gide tükenirken gözler Amerikan Başkanı Biden'ın 3 aşamalı ateşkes önerisine çevrildi...

ABD, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, Kanada ve Japonya'dan oluşan G7 ülkelerinin liderleri, Biden’ın ateşkes planına tam destek verdiklerini duyurdu.

Ortak bildiride; ''kapsamlı anlaşmayı tam olarak destekliyoruz ve arkasında duracağız." ifadelerine yer verildi.

Ürdün, Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan, Katar ve Mısır da saldırıların durdurulması konusundaki arabucululuk çabalarını desteklediklerini açıkladı.

Arap ülkeleri, Gazze Şeridi'nin yeniden inşa sürecinin başlatılmasının önemine dikkati çekti ve  İsrail güçlerinin Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmesi gerektiğini kaydetti.

Öte yandan Lübnan'daki Hizbullah tarafından İsrail'e atılan roketler Yukarı Celil bölgesindeki sıradağlarda yangına sebep oldu.

Bölgedeki bazı evler yangın nedeniyle tahliye edildi.

Yangınların söndürülmesi için ekiplerin yetersiz kalması sebebiyle takviye ekipler istendi

Hizbullah Lideri Nasrallah saldırıyı; ''İsrailliler cehennemde yanmadan önce burada yanacaklar.'' sözleriyle değerlendirdi.

İsrail Ana Muhalefet Lideri Yair Lapid ise hükümeti eleştirdi ; ''İsrail'in kuzeyi, caydırıcılığı ile birlikte yanıyor. Bu hükümetin bir stratejisi yok.'' dedi.