GELİŞMELER

İsrail Gazze'deki Kamplara Saldırdı

İsrail'in Gazze'ye yönelik katliamları sürüyor.. İsrail ordusunun 2 farklı mülteci kampına düzenlediği saldırılarda 15 Filistinli daha hayatını kaybetti. Amerikan Başkanı Biden'ın 3 aşamalı ateşkes planını imzalaması çağrısı yaptığı Hamas, ateşkes şartını açıkladı...Gazze'de saldırılar durmadan ateşkes yapılmayacak...Öte yandan bir Avrupa ülkesi daha Filistin devletini resmen tanıdı...

İsrail, Gazze Şeridi'ne saldırılarını sürdürüyor...

İsrail ordusunun El-Bureyc ve El-Megazi mülteci kamplarına düzenlediği hava ve topçu saldırılarında 15 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, savaş uçakları ve topçu atışları eşliğinde El-Bureyc Mülteci Kampı'na karadan giriş yapmaya çalışıyor.

Bureyc yakınlarındaki El-Megazi Mülteci Kampı da uzun süre İsrail topçularının yoğun bombardımanına maruz kaldı.

Gazze Şeridi'nin orta kesimindeki hastanenin yaklaşık 1 milyon insana hizmet vermeye çalıştığı daha fazla yaralıyı kaldıracak kapasitesinin kalmadığı beliritliyor..

İsrail saldırılarının aralıksız şekilde sürdüğü El-Bureyc Mülteci Kampı'ndan yoğun duman ve sis yükselirken, yüzlerce Filistinlinin bölgeden Nusayrat Mülteci Kampı'na ve Deyr el-Belah'a göç ettiği aktarıldı.

İsrail Başbakanı Netanyahu ile birçok konuda anlaştıklarını, ancak bazı konularda anlaşamadıklarını kaydeden Biden, "İki devletli çözüm olmalı, iki devletli bir çözüme geçiş süreci. Benim Netanyahu ile en büyük anlaşmazlığım budur." diye konuştu.

İsrail'in sunduğu ve kendisinin cuma günü duyurduğu Gazze'de 3 aşamalı ateşkes önerisine de değinen Biden, Hamas'ın anlaşmayı imzalaması durumunda hemen ateşkesin başlayabileceğini ifade etti ve Hamas'a ateşkesi kabul etmesi çağrısında bulundu.

Hamas , İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını tamamen durdurmadan ve bölgeden çekilmeden Tel Aviv ile herhangi bir anlaşma yapılmayacağını söyledi.

Hamas,  Gazze'deki İsrailli esirlerin serbest bırakılması konusundaki şartlarının ise İsrail hapishanelerindeki Filistinlilerin serbest bırakılması olduğunu açıkladı.

Slovenya Parlamentosu, Filistin'in tanınmasını onayladı. Kararla birlikte 193 üyeli Birleşmiş Milletler'de Filistin yönetimini tanıyan ülke sayısı 147'ye yükseldi.

İsrail Parlamentosunda da imza kampanyası başlatıldı...

120 milletvekilinden 70'i, Gazze Şeridi'ndeki İsrailli esirlerin serbest bırakılmasına yönelik mevcut anlaşmayı onaylamasını talep eden imza kampanyasını imzaladı.