GELİŞMELER

Ateşkes Görüşmeleri Yine Zora Girdi

Gazze için ateşkes süreci bir kez daha zora girdi... İsrail, Hamas'ın Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen karar dışında talepler sunduğunu öne sürdü... Hamas ise anlaşma için İsrail'in saldırılarını sonlandırması gerektiğini yineledi... İsrail saldırıları devam ederken, Lübnan sınırındaki tansiyon da giderek yükseliyor... Üst düzey komutanları hava saldırısında öldürülen Hizbullah; İsrail'e yönelik en büyük saldırılardan birini gerçekleştirdi...

250 gündür Gazze'yi kana bulayan İsrail, ateşkes sürecini bir kez daha çıkmaza soktu...

Ülke basınına konuşan İsrailli bir yetkili Hamas'ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde kabul edilen karar dışında talepler sunduğunu iddia etti..

Hamas'ın taslağın ana etkenlerinin dışına çıktığını savunan İsrailli yetkili, Hamas'ın kalıcı ateşkes ve İsrail askeri güçlerinin Gazze Şeridi'nden çekilmesi için yeni bir zaman aralığı sunduğunu ileri sürdü...

Arabulucular aracılığıyla dolaylı müzakereye hazır olduklarını açıklayan Hamas ise anlaşma için öncelikle İsrail'in saldırılarını sonlandırması gerektiğini yinelemişti.

Hamaslı bir yetkili, savaşın sonra ermesi, İsrail kuvvetlerinin Gazze Şeridi'nden tamamen çekilmesi ve bölgenin yeniden inşası gibi taleplerini yinelediklerini belirtmiş ve "Top artık İsrail'in elinde" ifadeleri kullanmıştı.

Mısır, Katar ve Amerika Birleşik Devletleri'nin arabuluculuğunda müzakereler sürerken İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları da devam ediyor..

Refah kenti başta olmak üzere Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlenen saldırılarda aralarında çocukların da olduğu onlarca Filistinli daha hayatını kaybetti...

7 Ekim 2023'ten bu yana devam eden saldırılarda öldürülen Filistinlilerin sayısı 37 bin 200'ü geçti...

Bu arada Birleşmiş Milletler,  İsrail ordusu ve güvenlik güçlerini çatışma bölgelerinde çocuklara zarar verenler "kara listesine" aldı.

Öte yandan Lübnan sınırında İsrail ordusu ile Hizbullah militanları arasındaki çatışmalar yeniden şiddetlendi.

Hizbullah, üst düzey komutanlarından Sami Abdullah'ın hava saldırısında öldürülmesine roket ve füze saldırılarıyla karşılık verdi.

Hizbullah'ın 8 Ekim'den bu yana en yoğun saldırılardan birini gerçekleştirdiği belirtildi.

İsrail'in sınır hattındaki en az 52 yerleşim biriminde sirenlerin çaldığı aktarıldı.

İsrail ordusu Lübnan topraklarından yaklaşık 90 saldırı yapıldığını ; bazılarının etkisiz hale getirildiğini , bazılarının ise yangına sebebiyet verdiğini açıkladı.

İsrail ordusu Hizbullah saldırısına karşılık olarak Lübnan'ın güneyine yönelik yoğun bir hava saldırısı başlattı.