GELİŞMELER

İsrail, Gazze’de Yerleşim Yerini Vurdu: 24 Ölü

İsrail, Gazze'deki katliamını sürdürüyor... İsrail güçlerinin  Deir el-Balah kentinde sivillerin sığındığı binaya düzenlediği saldırıda 24 Filistinli hayatını kaybetti. Amerika Birleşik Devletleri'de İsrail'in işgal sonrası planını hayal kırıklığı olarak nitelendirdi.

İsrail, Gazze Şeridi’ne yönelik 7 Ekim’de başlattığı saldırılara aralıksız devam ediyor.

Tüm dünyanın tepkisine rağmen sivilleri hedef alan İsrail güçleri, Filistinlilerin sığındığı bir binayı hedef aldı.

Deir el-Balah kentinde düzenlenen saldırıda çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 24 Filistinli hayatını kaybetti.

Saldırıda çok sayıda Filistinli de yaralandı.

7 Ekim'den bu yana devam eden saldırılarda katledilen Filistinlilerin sayısı 30 bine yaklaştı.

Bu arada, İsrail'in iki hafta içinde işgal altındaki Batı Şeria'da 3 bin 300'den fazla yasa dışı konut inşa planına ilişkin ABD'den açıklama geldi.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken, hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi

ABD'li Bakan, İsrail'in inşa etmeyi planladığı yerleşim yerlerinin uluslararası hukuka uygun olmadığını vurguladı

Blinken ayrıca, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Gazze'de savaş sonrasına ilişkin kabineye plan sunduğu yönündeki haberleri de değerlendirdi.

''Gazze terörizm için platform olamaz. Bununla beraber Gazze'de hiçbir şekilde İsrail işgali olmamalı ve Gazze'nin yüz ölçümü daraltılmamalı" değerlendirmesinde bulundu.

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun işgalin ardından izleyeceği yol haritası "Gazze Şeridi'nin silahsızlandırılması, İsrail'in güvenlik için hareket özgürlüğünü koruması ve Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nın
kapatılmasını" içeriyor.

İsrail ayrıca Ramallah merkezli "uluslararası meşruiyete" sahip Filistin yönetiminin, "terörü desteklediğini" iddia ediyor. Ve yol haritasındaki bu maddeyle Gazze yönetiminden uzaklaştırmayı amaçlıyor.