GELİŞMELER

İsrail'in Gazze'ye Saldırıları Sürüyor

İsrail güçleri, işgal altındaki Batı Şeria'da 1 çocuğu öldürdü 2 filistinliyi de ağır yaraladı. Amerika Birleşik Devletleri yönetiminin ise İsrail'e yeni savaş uçağı ve bomba sevkiyatına onay verdiği ortaya çıktı.  

İsrail ordusu, dünyanın gözü önünde kanlı saldırılarına her gün bir yenisini daha ekliyor.

İsrail güçleri, Cenin'in güneyindeki Kabatiye ilçesine baskın düzenledi.

Evleri basan, bazılarına keskin nişancı yerleştiren İsrail güçleriyle Filistinliler arasında çatışma yaşandı.

Baskın sırasında 13 yaşındaki bir çocuk hayatını kaybetti, 2 kişi de ağır yaralandı.

Böylelikle, işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te de 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail güçleri ile yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ölen Filistinlilerin sayısı 455'e yükseldi.

Amerika Birleşik Devletleri ise akan onca kana rağmen İsrail'e silah sevkiyatına devam ediyor.

Amerikan Washington Post gazetesi, Biden yönetiminin yakın zaman önce İsrail'e yeni silah sevkiyatını onayladığını yazdı.

Biden yönetiminin söz konusu sevkiyatları daha önceki Kongre bildirimlerine göre yaptığı için bu sefer Kongre'ye bildirmeden ve kamuoyuna duyurmadan gerçekleştirdiğine dikkat çekildi.

Buna göre; ABD yönetimi, kamuoyuna açıklamadan Gazze'deki saldırılarına devam eden İsrail'e 25 adet F-35 ve uçak motorunun satışına onay verdi.

2,5 milyar dolarlık satışa ilişkin ilk Kongre onayı 2008 yılında yapılan bir bildirime dayandığı gerekçesiyle ABD Dışişleri Bakanlığı bu sefer kamuoyuna ve Kongre'ye herhangi bir bildirimde bulunmadı.

Amerikan Kongresindeki bazı Demokrat isimler, yönetimin Kongre'ye bildirimde bulunmadan İsrail'e silah göndermesini eleştirirken, Biden yönetimi ise "İsrail'in kendini savunma hakkına" atıf yapıyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı da videoları kamuoyuna düşen savaş hukuku ihlali iddialarına rağmen, İsrail'in "uluslararası hukuka uygun şekilde savaş yürüttüğü" açıklamasını yapmıştı.