SPOR

Avrupa Şampiyonu Ampute Futbol Milli Takımı Yurda Döndü

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç, "Dünyada ampute futbolda bir numarayız. İnşallah Cumhurbaşkanımıza da kupayla çıkacağız." dedi.


Fransa'da düzenlenenen Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası'nda üst üste üçüncü kez Avrupa şampiyonu olan Ampute Milli Futbol Takımı, yurda döndü.

Milli takım heyeti, İstanbul Havalimanı VIP çıkışında düzenlenen törenle karşılandı.

Törende konuşan Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Ali Uysal, Ampute Milli Takımı'nın Türkiye'nin gönlünde özel bir yere sahip olduğunu belirterek, "Bu sene 3. kez Avrupa Şampiyonu oldular. Bu başarıda emeği geçen başta federasyon başkanımız, teknik direktörümüz olmak üzere bütün futbolcuları tebrik ediyor ve kutluyoruz." ifadelerini kullandı.

Milli takımın Türk bayrağını bir kez daha dalgalandırdığını aktaran Uysal, çok duygu dolu anlar yaşadıklarını kaydetti.

Uysal, Turkcell olarak 3 milyon liralık bir başarı ödülü verdiklerini söyledi.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç, milli takımın her zaman Türk bayrağını en güzel şekilde taşıdığını dile getirerek, "Dünyada ampute futbolda bir numarayız. Her zaman yanımızda olan başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Gençlik ve Spor Bakanımıza, Bakan Yardımcımız Hamza Yerlikaya'ya ve tüm spor camiasına teşekkür ediyoruz. İnşallah Cumhurbaşkanımıza da kupayla çıkacağız." diye konuştu.

Temiz: "Zalim İsrail'i çimlere gömdük"

Milli takım teknik direktörü İsmail Temiz, 4 yoğun kampın ardından iyi bir hazırlıkla şampiyonaya gittiklerine dikkati çekerek, "İsrail maçıyla başladık, bizim için manevi anlamda önemli bir rakipti. Fikstür çekiminde 'İnşallah bizim grubumuza düşer' dedik, öyle de oldu. İsrail'in yaptığı mezalimden dolayı maça çok iyi hazırlandık. Bu soykırıma cevabı sahada verdik. Zalim İsrail'i çimlere gömdük." şeklinde konuştu.

Temiz, iki aylık hazırlıkların sonucunu kupayla taçlandırdıklarını ve bu şampiyonluğu Türk milletine hediye ettiklerini kaydetti.

Şampiyonada gol kralı olan Ömer Güleryüz ise "Son senelerde dünyaya ambargo uyguluyoruz, kupa alıp geliyoruz. Ben de son iki Avrupa Şampiyonası'nda hem gol kralı oldum hem en iyi oyuncu seçildim. Mutluyuz, gururluyuz." şeklinde görüş belirtti.

Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, Turkcell olarak 15 yıldır engelli spor branşlarını destekleyerek sporcularının yanında olmaktan gurur duyduklarını, yıllardır sporun birçok alanına destek olduklarını ve her yıl bu desteği artırarak devam ettirdiklerini bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Fransa'nın Evian-Les-Bains kentinde düzenlenen EURO 2024 AmputeFutbol Şampiyonası'nda üst üste üçüncü kez şampiyon olan Ampute Milli Futbol Takımı Türkiye'ye döndü. Takım, İstanbul Havalimanı'nda coşkulu bir kalabalık tarafından karşılandı.

İlk şampiyonluğunu Türkiye'de 2017'de gerçekleşen Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası'nda elde eden Ampute Milli Futbol Takımı, 2018'de Dünya Kupası'nda da ikinci olmayı başardı. Ay-yıldızlı milliler, Kovid-19 salgını nedeniyle 2021'e ertelenen Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası'nda ikinci kez şampiyonluk kupasını kazanırken, bu yıl düzenlenen turnuvada da tüm rakiplerini yenerek üst üste üçüncü kez şampiyon oldu.

Turkcell, ana sponsorluğunu üstlendiği Ampute Milli Futbol Takımı'na 3 milyon lira başarı ödülü verdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, Ampute Milli Futbol Takımı'nın tarihi bir başarıya imza attığını ve Türkiye'yi sevince boğduğunu ifade etti.

Koç, 15 yıldır engelli spor branşlarını destekleyerek sporcularının yanında olmaktan gurur duyduklarını aktararak, "Türkiye'nin Turkcell'i olarak yıllardır sporun birçok alanına destek oluyor ve her yıl bu desteği artırarak devam ettiriyoruz. Ülkemizde, sporu geliştirecek her fırsata katkı sağlamak bizler için çok önemli." görüşünü paylaştı.

"Sporun birleştirici ve iyileştirici gücüne inanıyoruz"

Ampute Milli Futbol Takımı'nın ilk sponsoru olduklarını bildiren Koç, şunları kaydetti:

"Bugüne kadar ay-yıldızlı bayrağımızı şampiyonluklarla defalarca dalgalandıran AmputeMilli Futbol Takımızı ve Bedensel Engelli Spor Federasyonumuzu bir kez daha gönülden tebrik ediyorum. Bu vesileyle Turkcell olarak kendilerine 3 milyon liralık başarı ödülü vermekten mutluluk duyuyoruz. Bundan sonra da spora ve sporcularımıza her alanda yatırım yapmaya devam edeceğiz. Odağımızda sadece kupalar, madalyalar yok. Sporun birleştirici ve iyileştirici gücüne inanıyoruz."

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Alpaslan Erkoç da Turkcell'e desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Erkoç, "Turkcell'in gücünü ve desteğini her an yanımızda hissettiğimiz bir şampiyonadan daha tarihi bir zaferle döndük. Federasyonumuza 10 yıla yakın bir zamandır destek veren tüm yöneticilere şahsım ve takımımız adına şükranlarımı sunuyorum. Takımımız, bu değerli destekle özgüvenli bir şekilde ülkemizi uluslararası platformda bir kez daha başarıyla temsil etti. Bundan sonra da ülkemizin bayrağını birlikte dalgalandırmaya ve halkımızı gururlandırmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.