Prof. Dr. Haberal ve Ekibi 12 Saatte 1 Karaciğer, 2 Böbrek Nakli Gerçekleştirdi

Organ bağışı bir kez daha hayat kurtardı. Ateşli silahla  yaralanma sonucu beyin ölümü gerçekleşen 42 yaşındaki bir kişinin bağışlanan organlarıyla 5 kişi yaşama tutundu. Prof. Dr. Mehmet Haberal ve ekibi, Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde 12 saat boyunca ameliyathanedeydi. 2 böbrek, 1 karaciğer nakli gerçekleştirdiler. 

Bağışlanan kalp uçak ambulansla Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne, akciğer ise İstanbul Koşuyolu Hastanesi'ne gönderildi.  Ameliyat masasında hayatı değişen hastalar ise şu an gayet sağlıklı. Hem onların hem de yakınlarının teşekkürü; Prof. Dr. Haberal'a. Çağrıları ise ortak; organ bağışının artması.

Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın Ankara'dan Adana'ya uzanan hayat yolculuğu 7 Haziran akşam 9'da başladı. Ateşli silahla yaralanma sonucu, Başkent Üniversitesi Dr. Turgut Noyan Uygulama Ve Araştırma Merkezi'nde tedavi gören 42 yaşındaki bir kişi tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Beyin ölümü gerçekleşti. Bu kişinin organlarını bağışladığı haberini alan Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın da zamanla yarışı başladı. Ekibiyle birlikte hemen Adana'ya hareket etti. 

Adana'da da Başkent Üniversitesi'nin deneyimli ekibi kısa sürede organize oldu; organ bekleyen kişilerin listeleri tarandı, gerekli tetkikler yapıldı. Hazırlıklar tamamdı. Gece 2'de Prof. Haberal, 50 kişilik ekibiyle birlikte ameliyathanedeydi. 12 saatte, 2 böbrek, 1 karaciğer nakli gerçekleştirdiler. Bağışlanan kalp uçak ambulansla Ankara Bilkent Şehir Hastanesi'ne, akciğer ise İstanbul Koşuyolu Hastanesi'ne gönderildi. Prof. Dr. Mehmet Haberal, nakillerin ardından yoğun bakıma alınan hastalarını ziyaret etti. Son durumlarını titizlikle inceledi.

Hasta yakınları da Haberal ve ekibine teşekkür etti. Prof. Dr. Mehmet Haberal, organ bağışı çağrısı yaparken; "Hayat bağışlayın" der. Gerçekten de öyle. Hayatı karaciğer nakliyle ameliyat masasında değişen, 44 yaşındaki Ömer Çolak ve eşi Ayşe Çolak bağış çağrısında bulundu. 

Prof. Haberal, Adana'dan ayrılmadan önce Başkent Kışla Yerleşkesi'nde Hemotoloji-Onkoloji Hastanesinde incelemelerde bulundu.