Prof. Dr. İhsan Doğramacı Özlem ve Şükranla Anılıyor

Hacettepe ve Bilkent Üniversiteleri Kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı, ölümünün 14. yılında özlem ile anıldı. "En büyük eserim" dediği öğrencisi, yakın dostu Prof. Dr. Mehmet Haberal, kabri başındaydı. Çelenk bıraktı, anı defterini imzaladı. Haberal, özellikle eğitimde ve sağlıkta Türkiye'ye kazandırdığı eserleri işaret ederek, "gurur duyuyorum" vurgusuyla andı, hocasını. Doğramacı anısına Bilkent Üniversitesi'nde anma konseri de düzenlendi.

Hacettepe ve Bilkent Üniversitelerinin kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı, vefatının 14. yılında özlem ve şükranla anıldı. Hocabey; hem fikir, hem de eylem adamıydı. Yaklaşık yüzyıllık hayatı, çocuklara, gençlere ve tüm insanlığa hizmet aşkıyla geçti. Sağlık, eğitim ve bilim için yarattığı kurumlar ile daima hatırlanacak bir iz bıraktı.

Türkiye'de transplantasyonun başlamasında da önemli rol oynadı  "sağlıkta devrimin önsözü". Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın arkasında durdu hep. Vefatının 14. yılında da "en büyük eserim" dediği öğrencisi ve yakın dostu Prof. Dr. Mehmet Haberal, Doğramacı'nın Bilkent'teki anıt mezarını ziyaret etti. Çelenk bıraktı. Dua etti.

Ardından anı defterini imzaladı. Aynı ülkenin vatandaşı olmaktan duyduğu gururu paylaştı, eserleri için teşekkür etti. Prof. Dr. Mehmet Haberal, İhsan Doğramacı'yı ve eşi Ayser Doğramacı'yı bir kez daha rahmet ve şükranla andı. 
Prof. Dr. İhsan Doğramacı anısına Bilkent Üniversitesi'nde anma konseri de düzenlendi.

Doğramacı'nın kızı Şermin Savaşçı, Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Prof. Dr. Gülsev Kale ve Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kürşat Aydoğan tarafından ilgiyle karşılandı Haberal. Konsere; Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Cahit GÜRAN, Başkent Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hakan Özkardeş, İsmet İnönü’nün kızı Özden Toker, CHP eski milletvekili Gülsün Bilgehan, akademisyenler ve seçkin davetli topluğu katıldı.

Şef Gürer Aykal yönetiminde, Piyanoda Can Çakmur ile Bilkent Senfoni Orkestrası'nın sahne aldığı konser izleyenler tarafından büyük alkış aldı. Prof. Dr. Haberal, Doğramacı’yı unutulmaz anılarıyla yad etti. Haberal, konserin ardından kulise giderek sanatçıları tebrik etti.