EKONOMİ

Metal İşçileri Greve Gidiyor

Metal sektöründe toplu sözleşme görüşmeleri çıkmaza girdi... Yaklaşık 150 bin metal işçisini temsil eden Birleşik Metal-İş Sendikası ve Türk Metal Sendikası grev kararı aldı.

Metal işçileri greve gidiyor.

TÜRK-İŞ'e bağlı Türk Metal Sendikası, DİSK'e başlı Birleşik Metal İş Sendikası ve Metal Sanayicileri İşverenleri Sendikasının toplu sözleşme görüşmeleri sonuç vermedi.

Türk Metal Sendikası yaptığı açıklamada; "Sendikamız, artık sözün bittiği yerde, bıçağın kemiğe dayandığı noktadadır. bu süreçte, sözleşmede insan onuruna yaraşır bir ücret elde etmek için sonuç alıncaya kadar eylemlerine devam edecektir. " ifadelerini
kullandı.

Birleşik Metal-İş Sendikası görüşmelerde işverenden ilk altı aylık dönem için yüzde 140,5 zam talep edildiğini bildirdi. Söz konusu oran ile ortalama bir metal işçisinin ikramiyeler dahil net ücretinin 35 bin 730 lira olacağı belirtildi. İşveren sendikasının ise yüzde
60 oranında ücret zammı teklif ettiğine dikkat çekildi.

Görüşmelerde anlaşma sağlanamamasının ardından arabulucu devreye girdi, ancak oradan da uyuşmazlık çıktı. Bunun üzerine sendikalar grev kararı aldıklarını açıkladı.

19 Ocak’ta 9 işletmeye bağlı 26 fabrikada, 23 Ocak’ta 3 işletmeye bağlı 6 fabrikada, 24 Ocak’ta da 3 işletmeye bağlı 5 fabrikada, grev başlıyor.