EKONOMİ

Küçük Esnaf Zorda

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre 2 yılda yaklaşık 9 bin bakkal kepenk kapattı...Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu yetkilileri, esnafın zincir marketlerle başa çıkamadığını ifade ediyor; bankaların esnafın üzerindeki kredi kartı komisyon ücreti yükünü hafifletmesi gerektiğini söylüyor.

Küçük Esnaf zor durumda...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği verilerine göre, 2022 yılında 3 bin 518 bakkal kapanırken 2023'te bu sayı 5 bin 199'a çıktı.

Yani sadece 2 yılda 8 bin 717 bakkal kapandı.

Bakkalların; kiralar, faturalar, vergiler, SGK primleri, ruhsat masraflarının yanı sıra, kesilen cezalar nedeniyle de işlerinin zorlandığını söyleyen sektör temsilcileri, artık direnme güçleri kalmayan esnafın kapısına kilit vurduğunu  belirtiyor.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, esnafın alışveriş merkezleri ve zincir marketlerle başa çıkamadığını ifade ediyor. Palandöken, Bankaların esnafın üzerindeki kredi kartı komisyon ücreti yükünü hafifletmesi
gerektiğini de söylüyor.

Geçen yıl tüm şirketlerin durumuna bakıldığında ise, kurulan işletme sayısında yüzde 8,3 düşüş ; kapanmalarda yüzde 11,7 artış görüldü.