EKONOMİ

Akaryakıt Fiyatları Vatandaşın Cebini Yakıyor

Son 1 yılda yüzde yüzün üzerinde zamlanan akayakıt fiyatları, sadece araç sahiplerini etkilemiyor...Lojistik, nakliye ve tarım gibi sektörlerde üretim ve taşıma maliyetleri artıyor, bu da tüm ürünlere zam olarak yansıyor.

Petrol fiyatları, dünyada düşerken, Türkiye’de ise döviz kuru ve enflasyon nedeniyle artıyor...1 yılda akaryakıt fiyatlarına gelen zam yüzde yüzü aştı.

Geçen yıl Şubat ayında ortalama 20 lira 94 kuruş olan benzin, 41 lira 22 kuruşa; 21 lira 29 kuruş olan motorin 44 lira 27 kuruşa, 11 lira 94 kuruş olan LPG ise 20 lira 40 kuruşa çıktı.

Akaryakıt, üretim ve tedarik zincirinin en önemli parçalarından biri.Bu nedenle bu zamlar, sadece araç sahiplerinin bütçesini etkilemiyor.

Lojistik, nakliye ve tarım gibi sektörlerde üretim giderleri katlanıyor, üretici de maliyet farkını ürünlere zam olarak yansıtıyor.

Üstelik yüksek akaryakıt fiyatları, sadece tüketim ürünlerinin değil, toplu taşıma maliyetlerinin de artmasına yol açıyor...Otobüs, dolmuş ya da metro kullanan dar gelirli, daha yüksek bilet fiyatı ödemek zorunda kalıyor.

Yani bir yılda yüzde yüzün üzerinde artan akaryakıt fiyatları, otomobili olsun ya da olmasın, tüm vatandaşların cebini yakıyor, toplum refahının azalmasına yol açıyor.