EKONOMİ

İşsizlik Verileri Açıklandı

Resmi verilere göre "dar tanımlı işsiz" oranı, Ekim ayında 0,5 puan azalarak yüzde 8,5 olarak gerçekleşti ve 11 yılın en düşük seviyesi olarak kaydedildi. Geniş tanımlı işsizlik ise yüzde 21,3 olarak hesaplandı.  Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu da bir rapor yayımladı; işsiz sayısının 8,1 milyon kişi olduğuna dikkati çekti.

Türkiye istatistik kurumu Ekim ayı işsizlik rakamlarını açıkladı.

"Dar tanımlı" işsizlik oranı  0,5 puan azalarak yüzde 8,5 olarak gerçekleşti. İşsiz sayısı 163 bin kişi azalarak 2 milyon 961 bin kişi oldu. Böylece tek haneli seri 5'inci ayda devam etti ve işsizlik 11 yılın en düşük seviyesi olarak kayıtlara geçti.

İşsizlik oranı kadınlarda yüzde 11,3; gençlerde ise yüzde 16,3 olarak açıklandı.

İstihdam edilenlerin sayısı 246 bin kişi artarak 31 milyon 835 bin kişi oldu. İstihdam oranı 0,3 puan artarak yüzde 48,5 oldu.

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı; yani "geniş tanımlı işsizlik" ise 0,5 puanlık azalış ile yüzde 21,3 olarak hesaplandı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun Araştırma Merkezi de İşsizlik ve İstihdamın Görünümü raporunu yayımladı.

Geniş tanımlı işsiz sayısının, 8,1 milyon kişiye ulaştığı vurgulanan açıklamada,  dar ile geniş tanımlı işsiz sayısı arasındaki puan farkının 13 olduğu belirtildi.

Geniş tanımlı kadın işsizliğinin ise yüzde 31 olduğuna işaret edildi.

Raporda, Resmi işsizlerin yüzde 87,8'inin işsizlik ödeneği alamadığı da yer aldı.