DÜNYA

Dışişleri Bakanı Fidan, Rusya Lideri Putin İle Görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Moskova'da Rusya Lideri Putin ile bir araya geldi... Putin ve Fidan, iki ülke arasındaki ilişkilerin olumlu ilerlediğini ifade etti... Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 3-4 Temmuz'da Astana'da bir araya geleceklerini açıkladı...

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, BRİCS+ (biriks pılas) toplantısına katılmak için gittiği Rusya'da Devlet Başkanı Putin tarafından Kremlin Sarayı'nda kabul edlidi.

Görüşmede Fidan "İki ülke arasındaki ilişkiler gerçekten fevkalade iyi gidiyor. Ticaret konusunda atılması gereken adımlar var." ifadelerini kullandı.

Ukrayna konusundaki mümkün olan her türlü arabuluculuk faaliyetlerini devam ettirmede kararlı olduklarını söyleyen Fidan, Suriye konusunda da istikrarın devam etmesi vurgusu yaptı.

Putin de iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinden memnuniyet duyduğunu ifade etti..

Rusya lideri, Türkiye'nin BRICS çalışmalarına yönelik ilgisini memnuniyetle karşıladıklarını ve desteklediklerini belirtti..

Ukrayna krizinin çözümü için Türkiye'nin verdiği desteğe teşekkür eden Putin, "Bu bağlamda sizlerle iletişim halinde olmaya devam edeceğiz." dedi...

Putin, İki ülkenin Suriye krizinin çözümünde önemli rol oynadığını da ifade etti..

Rusya lideri Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 3-4 Temmuz'da Astana'da bir araya gelerek tüm konuları ele alacaklarını açıkladı..

Bakan Fidan; Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika tarafından oluşturulan ve ismini bu ülkelerin baş harflerinden alan BRICS zirvesi kapsamında çok sayıda ikili görüşme de gerçekleştirdi..