Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın Düzenlediği 'Uluslararası Cerrahi ve Yanık Kongresi' Başladı

Çin'den Arjantin'e, Amerika Birleşik Devletleri'nden, İngiltere'ye. 15 ülkeden yüzlerce bilim insanı. Cumhuriyet'in 100'üncü yaşında dünya bir kez daha Prof. Dr. Mehmet Haberal öncülüğünde Başkent'te buluştu.Bu, Tıp dünyası adına önemli. Ülkemiz için önemli olansa; bayrağımız altında buluşan bilim insanlarının, Türkiye'de olmaktan duydukları mutluluk. Teşekkürleri ise bunun mimarı; Prof. Dr. Haberal'a. 

Haberal'ın kurucusu olduğu Türkiye Yanık ve Yangın Afetleri Derneği ile Ortadoğu Yanık ve Yangın Afetleri Derneği öncülüğünde, Amerikan Cerrahlar Koleji Türkiye Bölümü desteği ile düzenlenen 'Uluslararası Cerrahi ve Yanık Kongresi'ne Kızılcahamam Patalya Termal Otel ev sahipliği yapıyor. 

Açış konuşmasını yapan Haberal, meslektaşlarına katılımları için teşekkür etti, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılı vurgusuyla mesaj verdi. Kongrenin önemini vurguladı. Konuşmasının başında, yakın zamanda hayatını kaybeden "yanığın babası " olarak gösterilen Prof. Dr. Fortunato Benaim'i andı Haberal. Üzüntüsünü dile getirdi. Ve  Benaim için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Haberal daha sonra bilimsel sunumunu yaptı, katılımları için meslektaşlarına teşekkür etti.
"Biliyorsunuz, hekim olduğum için her zaman şükrediyorum. Çünkü insanlar için bir şeyler yapabiliyorum. Bu çok önemli. Tıpta her şey sadece hasta ve hekim arasında değildir, aynı zamanda toplumuda ilgilendirmektedir. Tıpkı yanık gibi. Bu sıkıntılı durum her an, her yerde başınıza gelebilir.
Bunu önlemek ve tedavi etmek için çalışmalıyız. İlk görevimiz toplumu bu konuda bilgilendirmektir.
1979 da 'Türkiye Yanık ve Organ Nakli Derneği'ni kurdum . 1975  den beri de 'Uluslararası Yanık Yaralanmaları Derneği'nin üyesiyim. 1985 de ise 'Amerikan Yanık Derneği' bana önemli ödül olan evans ödülünü verdi. 
1999'da 'Orta Doğu Yanık ve Yangın Afetleri Derneği'ni kurdum. 
2006-2008 yılları arasında 'Dünya Yanık Derneği'ne başkanlık yaptım. Amerikan Yanık Derneği, 2014'te, 46. yıllık toplantısında beni bir plaketle ödüllendirdi. Uluslararası Yanık Vakfı'da 2022 yılında beni TVB Yanık Ödülü ile ödüllendirdi .
Başkent Üniversitesi olarak, Ankara'da yanık ve yangın afetleri tedavi ünitelerimiz bulunmakta. Tabi sadece Ankara da değiliz. İstanbul'da, Konya'da, İzmir'de ve Adana'da da hastanelerimiz var. Her zaman söylediğim gibi, her hastanenin yanık tedavisine ayırılmış en az üç yatağı olmalıdır çünkü yanık vakaları her yerde olabilir. Bununla birlikte, her doktorun mutlaka yanık tedavisi bilgisi olmalıdır. Aslında sadece doktorların değil tüm halkın bir yanık vakasında ne yapılması gerektiğini bilmesi gerekmektedir. Örneğin elektrik yanıkları çok ciddi yanıklardır ve kalıcı doku kaybına sebep olabilmelerinden ötürü bu tür yanıklarla karşılaşıldığında ne yapılacağını bilmek hayati önem taşımaktadır. 
Buraya geldiğiniz ve değerli bilgilerinizi bizlerle paylaşacağınız için çok teşekkür ediyorum. Hepiniz tekrar hoşgeldiniz."
  
Daha sonra İsveç'ten, Uluslararası Yanık Derneği Başkanı Prof. Dr. Folke Sjöberg (Folke Höberg) çıktı kürsüye. 
Açılışta son söz Amerika Birleşik Devletleri'nden, Amerikan Cerrahlar Koleji eski başkanı Prof. Dr. Carlos Pellegrini'deydi. 
Amerika Birleşik Devletleri'nden Prof. David George Greenhalgh (Devid Corc Grinhalg) da "Yanık Sonrası Sepsisten Kurtulma Kampanyasını" konu alan sunumunu yaptı. 

Prof. Dr. Haberal da soru ve görüşleriyle sunumlara katkı verdi. 
Hindistan'dan Prof. Rajeev Ahuja' (Raciv Ahuca) nın moderatörlüğünü yaptığı, ABD'den Prof. David Greenhalgh (Devid Grinhalg), Mısır'dan Amr Mabrouk (Amir Mabruk), Japonya'dan Rei Ogawa (Rei Ogava)'nın konuşmacı olduğu panelde de 'Hipertrofik Skar ve Keloid' ele alındı. 

İkinci oturumda kürsüdeki ilk isim ABD'den Prof. Dr. David Herndon (Devid Hörndin) 'dı.
Lübnan'dan gelen Prof. Dr. Marwan Masri de 'Cilt Yanıklarında Kök Hücre Tedavisi'ndeki gelişmeleri anlattı.
İlk günün son oturumunda Şili, Mısır, Çin ve Türkiye'den bilim insanları ülkelerindeki gelişmeleri aktardı. 

Prof. Dr. Haberal kongrenin ardından konuklarını şömine başında düzenlenen hoşgeldiniz kokteylinde ağırladı.
Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılında Türkiye'de olmaktan duydukları mutluluğu dile getiren bilim insanlarının teşekkürü; bir çok ülkeyi bir araya getirerek  gelişmeleri güncel tutmayı sağlayan Prof. Dr. Haberal'a idi.