Orta Doğu Organ Nakli Derneği (MESOT) Kongresi 3. Gün

MESOT Kongresi, 3. gün yapılan etkinliklerle sona erdi.
Japonya'dan, Buenos Aires’e; Amerika Birleşik Devletleri'nden, İngiltere’ye… Ortadoğu ve Ortaasya ülkeleri dahil… Prof. Dr. Mehmet Haberal öncülüğünde, Cumhuriyet’in 100'üncü yaşında, 38 ülkeden 320 bilim insanı Ankara'daydı... Prof. Dr. Haberal tarafından 1987 yılında kurulan Ortadoğu Organ Nakli Derneği kısa adıyla MESOT'un 18'inci Uluslararası Kongresi, Kızılcahamam Patalya Termal Otel'de yapıldı. 
Ve Bilimsel oturumlarda dünyaca ünlü bilim insanları kürsüdeydi. 
Organ naklindeki gelişmeler, son araştırmalar, yenilikler, bağışların ve nakillerin artması için yapılması gerekenler ele alındı. 
Ankara'ya gelemeyen bilim insanları da zoom üzerinden katıldı… 
80 Uluslararası konuşmacı, sunum yaptı. 
3 gün süren kongrede bilim insanları organ naklindeki son gelişmeleri ele aldı, ülkelerindeki durumu paylaştı. Özel oturumda; 2008 yılında Prof. Dr. Haberal öncülüğünde çıkarılan İstanbul Deklerasyonu ele alındı. Sadece bölgede değil, dünyada da ses getiren kongrenin kapanış seremonisinde konuşan Haberal, Cumhuriyet’in 100. Yılına vurgu yaptı. Kongrenin geniş katılımına dikkati çekti. Meslektaşlarına teşekkür etti… Bu kongre tıp dünyası adına önemli... Ülkemiz için önemli olansa; bayrağımız altında buluşan bilim insanlarının, Türkiye'de olmaktan duydukları, mutluluk... Teşekkürleri ise bunun mimarı; Prof. Dr. Haberal'aydı... MESOT Kongresi, aile fotoğrafı ile sona erdi.