Kıymetli Hocamız Prof. Dr. Nermin Yeniköse'yi Ebedi Yolcuğuna Uğurlamanın Derin Üzüntüsü İçindeyiz

Başkent Üniversitesi, en acı günlerinden birini yaşadı... 2012-2023 yılları arasında rektör yardımcılığı yapan, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nermin Yeniköse, kongreye katılmak için gittiği Amerika Birleşik Devletleri'nde geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hayatını kaybetti. Başkent Üniversitesi acı haberi bir duyuruyla paylaştı. "BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ AİLESİNİN 25 YILLIK KIYMETLİ HOCASI PROF. DR. NERMİN YENİKÖSE'Yİ EBEDİ YOLCUĞUNA UĞURLAMANIN DERİN ÜZÜNTÜSÜ İÇİNDEYİZ. " denildi... Yeniköse, sadece başarılarıyla değil, güzel kalbi, güler yüzüyle hatırlanacak daima. Bizler de Kanal B olarak, bir çok programımıza konuk aldığımız, desteğini gördüğümüz Prof. Dr. Nermin Yenköse'ye Allah'tan rahmet; ailesi, sevenleri, çalışma arkadaşları ve öğrencilerine sabır ve başsağlığı diliyoruz. 

Amerika'dan gelen acı haber Başkent Üniversitesi'ni yasa boğdu. 2012-2023 yılları arasında Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini yürüten, Başkent Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nermin Yeniköse, kongreye katılmak için gittiği Chicago'da geçirdiği beyin kanaması nedeniyle hayatını kaybetti. 

Güzel kalbi, Güler yüzü, naif, nazik yapısıyla tanıdı O'nu çalışma arkadaşları ve öğrencileri. 55 yaşındaydı henüz. Zamansız vedası; ailesi, sevenleri ve Başkent Üniversitesinde derin bir üzüntü yarattı. 

Prof. Dr. Mehmet Haberal, haberi alır almaz Amerika ile bağlantıya geçti. Süreci yakından takip etti. Başkent Üniversitesi acı haberi bir duyuru ile paylaştı.  

"1998 yılında Başkent Üniversitesi ailesine katılan Prof. Dr. Nermin Yeniköse, tüm akademik unvanlarını Başkent Üniversitesi'nde aldı. Başkent Üniversitesi ailesinin 25 yıllık kıymetli hocası Prof. Dr. Nermin Yeniköse'yi ebedi yolcuğuna uğurlamanın derin üzüntüsü içindeyiz. Başkent Üniversitesi ailemize, yakınlarına, sevenlerine ve öğrencilerine sabır ve başsağlığı diliyoruz. " 


Prof. Dr. Nermin Yeniköse, 9 Haziran 1968 tarihinde Eskişehir'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini orada tamamladı. 1986 yılında Ankara Atatürk Anadolu Lisesi'nden, 1990 yılında da Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. 1995'te Hacettepe Üniversitesi Sağlık Kurumları Yönetimi yüksek lisans programını bitirdi. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi İşletme programından doktora derecesini alan Yeniköse, Hacettepe Üniversitesi Sağlık İdaresi Yüksekokulu'nda 1993-1998 yılları arasında araştırma görevlisi olarak çalıştı. 


 Yeniköse, Başkent Üniversitesi'ne1998 yılında katıldı. Sağlık Bilimleri Fakültesi Sağlık Yönetimi Bölümü'nde öğretim görevliliği, 2001-2007 yılları arasında doktor öğretim üyeliği görevlerini yürüttü. 2007 yılında doçentlik unvanını alan Yeniköse, 2011 yılında profesör oldu. 

1 Ekim 2012 ve 8 Ağustos 2023 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Rektör Yardımcılığı görevini başarıyla yürüttü.  

2010 yılında Başkent Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Merkezi'nin kurulması çalışmasını koordine etti ve Kurucu Müdür görevini üstlendi. Başkent Üniversitesi Yapay Zekâ Araştırma Merkezi Müdürü de olan Yeniköse, sağlık kurumları işletmeciliği ve veri madenciliği alanında en fazla yayın yapan kadın profesörlerdendi.  


Alanında çok sayıda makale, kitap, kitap bölümü ve projeye imza atan, lisans ve lisansüstü düzeyde dersler yürüten Prof. Dr. Nermin Yeniköse, 5 Nisan'da yeni görevine; Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanlığına başladı.  

Prof. Dr. Nermin Yeniköse Başkent Üniversitesi'nin başarılı kadın yöneticilerinden biriydi.

Ve asla unutulmayacak.

Bu, sadece bir veda.

İsmi, Başkent Üniversitesi'nde her zaman yaşatılacak.