Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunları Hipokrat Yemini Etti

Türkiye Cumhuriyeti'nin sağlık ordusuna, bilimle donatılmış 138 hekim daha eklendi. Tam 6 yıl çalıştılar. Ve emeklerinin karşılığını aldılar, mezun oldular. Başkent Üniversitesi 21. Dönem Tıp Fakültesi öğrencileri ve İngilizce birinci dönem öğrencileri, tören ile hekimlik mesleğine adım attı.

Genç doktorlar, beyaz önlüklerini giydi ve Hipokrat yemini etti. Prof. Dr. Mehmet Haberal da, genç meslektaşlarının yanındaydı. "Cumhuriyet eserlerle taçlanır" diyen Haberal, yeni hekimleri işaret etti, Onlara hekimlik mesleğinin önemini anlattı, başarılar diledi. Törende, hekimler ve öğrenciler, yakın zamanda aramızdan ayrılan sevgili hocaları Prof. Dr. Ali Ayhan'ı da unutmadı.

Hekimler için "Tanrının Dünyadaki Elleri" denir. Ve bu tanım onlara yaşamları boyunca özveriyle çalışma sorumluluğunu yükler. Sabır ve özveriyle çalışmaya hazır olan Başkent Üniversitesi 21. Dönem Tıp Fakültesi Türkçe Programı ve ilk mezunlarını veren Birinci Dönem İngilizce Programı öğrencileri, mesleklerine ilk adımlarını atmak için okullarında, Amfitiyatroda bir araya geldiler. 

Hekimlik yemini ve önlük giyme Törenine, Prof. Dr. Mehmet Haberal, CHP Grup Başkanvekili Dr. Murat Emir, milletvekilleri, mütevelli heyet başkanı Şakir Kaleli ve üyeler, yüksek yargı mensupları, üniversitelerin tıp fakültesi dekanları, Prof. Dr. İhsan Doğramacı'nın kızı Şermin Savaşçı, meslek odalarının temsilcileri, akademisyenler, hekimler ile veliler katıldı.

Açış konuşmasını Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Akaydın Aldemir yaptı. Daha sonra dereceye giren mezunlar takdim edildi. Mezunlar adına fakülte birincileri kürsüdeydi. Ankara Tabip Odası yönetim kurulu Başkanı Dr. Aliye Mine Coşkun da genç hekimlere  başarı diledi. Söz sırası Rektör Prof. Dr. Hakan Özkardeş'teydi. Genç meslektaşlarını tebrik etti. 

Son olarak dünya tıbbına geçen ilkleri, aldığı sayısız uluslararası ödülle Türk bayrağını dünyanın en tepesinde dalgalandıran Prof. Dr. Mehmet Haberal çıktı kürsüye. 

Genç meslektaşlarından isteği de en tepede dalgalanan Türk Bayrağını hep orada tutmalarıydı. Haberal, hekimliğin ehemmiyetini anlatıp, genç meslektaşlarına önemli tavsiyelerde bulunurken, her birine güveni tamdı. Beklenen an geldi. Genç mezunlar, beyaz önlüklerini giydi. Ve Hipokrat yeminini ederek, doktorluğa ilk adımlarını attılar.