Başkent Üni. Avrupa Günü Etkinlikleri, Prof. Dr. Haberal'ın İki Büyük Ödülü İle Taçlandı

9 Mayıs Avrupa Günü, Başkent Üniversitesi'nde 3 gün sürecek etkinlikler ile kutlanıyor. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunun desteklediği Başkent Üniversitesi himayesindeki kutlamalar, açılış paneli ile başladı. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay da katıldı. Avrupa Birliği - Türkiye ilişkileri de gündemdeydi. Önemli mesajlar verildi. Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın dünya çapındaki 2 ödül ile Türkiye'yi gururlandırması da unutulmadı.

9 Mayıs Avrupa Günü. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonunun desteklediği, Başkent Üniversitesi himayesinde, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi koordinatörlüğünde, öğrenci topluluklarının gerçekleştirdiği kutlamalar açılış paneliyle başladı. 

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Siyasi İşler Müşaviri Konstantina Kostova, akademisyenler ve öğrenciler Avni Akyol Konferans Salonunda buluştu. Başkent Üniversitesi öğrencilerinin Türkiye- Avrupa birliği ilişkileri ile ilgili görüşlerinin yer aldığı video izletildi önce. Açış konuşmasını Doç Dr. Sezgin Mercan yaptı. Daha sonra Eğitim Koordinatörü Prof. Dr. Abdülkadir Varoğlu konuştu. Büyük Önder Atatürk'ün işaret ettiği "Çağdaş uygarlık düzeyi" vizyonuna vurgu yaptı. Bu vizyonu, Türkiye'ye kazandırdığı eserlerle taçlandıran Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın yakın zamanda, dünya çapında aldığı 2 büyük, prestijli ödülle Türkiye'yi gururlandırmasının onurunu paylaştı. 

Konstantina Kostova da Başkent Üniversitesi'ne teşekkür etti. Dostluk, güvenlik vurgusuyla Türkiye- AB ilişkilerinin büyütülmesinin önemli olduğunu söyledi. 6 Şubat depremlerinde AB'nin Türkiye'ye desteğini hatırlatarak, "Dost, kara günde belli olur" dedi. 

Son olarak Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay çıktı, kürsüye. Avrupa Birliği'ne tam üyelik hedefini yineledi. Başkent Üniversitesi'ne teşekkür etti. Konuşmaların ardından Bozay ve Kostova'ya, günün anısına Başkent Üniversitesi seramik atölyelerinde özel üretilen tabak hediye edildi. 

Açılış, Orkestra Akademik Başkent sanatçılarının müzik dinletisiyle sona erdi. Sonrasında, Bakan Yardımcısı Bozay ve konuklar, öğrenci topluluklarının açtığı sosyal sorumluluk stantlarını ve şenlik alanını ziyaret etti. Avrupa günü, 3 gün boyunca, paneller, oyunlar, konserler, film gösterimleri ile devam edecek.