GÜNDEM

İşte Seçime Katılım Oranında Son Durum

31 Mart 2024 yerel seçimleri bir yönüyle daha öne çıktı: Yüzde 78,11 düzeyindeki seçime katılım oranı son 20 yılın en düşük katılım oranı olarak gerçekleşti. Yaklaşık 13 milyon seçmen sandığa gitmedi. Seçime emekliler de damga vurdu. Emeklilerin en çok yaşadığı 10 ilin 8'inde de Cumhuriyet Halk Partisi kazandı.

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, seçime katılım oranının dün böyle açıklamıştı. Buna göre 48 milyon 153 bin 788 seçmen oy kullandı. 13 milyonun üzerinde seçmen sandığa gitmedi.

Yüzde 78,11 düzeyindeki seçime katılım oranı son 20 yılın en düşük katılım oranı olarak gerçekleşti.13 milyonun üzerinde seçmen sandığa gitmedi.

Geçen yıl 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan milletvekili seçimine seçmenlerin yüzde 88,92’si katılarak rekor kırmıştı. 2007 yılından bu yana yapılan seçimlerin tamamında katılım oranı yüzde 80’in üzerinde gerçekleşti.

Son 20 yıllık dönemde en düşük katılım oranı yüzde 76,26 ile 28 Mart 2004 tarihindeki yerel seçimlerde kaydedildi. AK Parti’nin ilk defa iktidara geldiği 3 Kasım 2002 seçimlerinde seçmenlerin katılım oranı ise yüzde 79,08 olarak kayıtlara geçti.

Seçimen bir başka öne çıkan unsuru ise emeklilerin yoğun yaşadığı illerde Cumhur ititfakının belediyeleri kaybetmesi oldu.

En düşük emekli maaşının asgari ücretin altında kalması ve zam yapılmaması üzerine emekliler, Cumhur İttifakı’na tepkisini sandıkta gösterdi. AK Parti  ve MHP en yaşlı 10 ilde sadece birer belediye kazanırken, CHP ise 8 belediye kazandı.

Türkiye’nin en yüksek yaşlı nüfus oranına sahip Sinop o illerden biri..Sinop'ta seçmen CHP dedi. Kastamonu’da benzer tablo yaşandı. MHP bir önceki seçimde kazandığı Kastamonu'da kaybetti, CHP yarışı önde bitirdi.

AK Parti'nin kazandığı Giresun’da da CHP kazandı. Balıkesir'de de  kazanan CHP oldu. Emeklilerin yoğun yaşadığı illerden Bursa , Mersin , Samsun ve Adana'da da CHP kazandı.

İstanbul, Ankara  ve İzmir ve Manisa'da da  emeklilerin seçime büyük etkisi olduğu düşünülüyor