GÜNDEM

Tuzla Piyade Okulu'nda Yaşananlar

Tuzla Piyade Okulu'nda Atatürk fotoğrafı tartışmasıyla başlayan olaya ilişkin Milli Savunma Bakanlığı Kaynaklarından açıklama geldi; İdari soruşturmanın tamamlandığı, adli ve disiplin sürecinin devam ettiği belirtildi. Bakanlık, terörle mücadele ve sınır güvenliğine ilişkin de bilgi paylaştı.

Milli Savunma Bakanlığı Kaynakları, İstanbul Tuzla Piyade Okul Komutanlığındaki "Atatürk fotoğrafı takmayan teğmen" olayı ve sonrasındaki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakanlık Kaynakları, ''Olaylara sebebiyet veren personel TSK Disiplin Kanunu Madde 29 gereği Geçici Olarak Görevden Uzaklaştırılmış ve Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilmiştir'' ifadesini kullandı.

Söz konusu olayda, gözetim ve denetim sorumluluğunu tam olarak yerine getirmeyen sıralı amirlerin görev yerlerinin değiştirildiği bilgisi de paylaşıldı.

Açıklamada, ''Kamuoyunda iddia edildiği gibi henüz Türk Silahlı Kuvvetlerinden ayırma cezası verilmiş personel bulunmamaktadır'' denildi.

Kaynaklar, olaya ilişkin idari soruşturmanın tamamlandığını; adli ve disiplin sürecinin devam etmekte olduğunu aktardı.

''Türk Silahlı Kuvvetlerinde; temel değerlerini sarsacak, disipline aykırı ve askeri hiyerarşiyi bozan, bozabilecek hiçbir kişi, olay ve duruma müsamaha gösterilmeyeceği'' ifadesine de yer verildi.

Öte yandan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, terör örgütlerine karşı yurt içinde ve sınır ötesinde mücadelesine ilişkin de bilgi verildi.

Bakanlık sözcüsü Tuğamiral Zeki Aktürk, operasyonlara ilişkin gelişmeleri aktardı.

Suriye'de de teröristlerin taciz ve saldırı girişimlerine misliyle karşılık veriliyor.

Hudut güvenliğine ilişkin de bilgi paylaşıldı.

Gazze'ye yönelik insani yardımlar da devam ediyor.