GÜNDEM

Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı Verilişinin 89. Yıldönümü

5 Aralık 1934 tarihinde Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ülkeyi çağdaş uygarlıklar seviyesinin üzerine çıkarma hedefi doğrultusunda en büyük adımlardan birinin atılmasını sağladı. Karanlıkları devirmek ve aydınlık bir çağın kapılarını açmak için birçok Avrupa ülkesinden önce kadınlara ‘seçme ve seçilme hakkı’ verildi. 

O tarihi adımın üzerinden tam 89 yıl geçti.  Meclis'te tören düzenlendi. Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin kadınlara seçme ve seçilme hakkını vermesinin tarihi bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. 

1934 Yılında ”Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabul edilmesiyle ülkemizde her yıl 5 Aralık, ”Kadın Hakları Günü” olarak kutlanıyor. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde gerçekleştirilen bu devrim, toplumun ileriye yönelik adımlar atmasına katkılar sağladı. 1930 yılından itibaren önce belediye seçimlerine katılma, daha sonra köylerde muhtar olma ve ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların, milletvekili seçme ve seçilme hakkı, 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile verildi.

1934'te dünyada kadınların yasal olarak milletvekili seçme ve seçilme hakkına sahip olduğu ülke sayısı 28, bu hakkın kullanıldığı ülke sayısı ise sadece 17 idi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 89. yıl dönümünde kadınlarla Anıtkabir'i ziyaret etti. Bakan Göktaş, bakanlıkta çalışan kadın personel, kadın siyasetçi ve akademisyenlerden oluşan heyetle Ata'nın mozolesine çelenk bıraktı. Saygı duruşunda bulunuldu. Misak-ı Milli Kulesinde Anıtkabir Özel Defterini imzaladı.

Meclis'te de Numan Kurtulmuş'un ev sahipliğinde bir program düzenlendi. Kurtulmuş, TBMM'de kadın milletvekili oranın yüzde 20,1 olduğunu söyledi. Meclis Başkanı, kadın-erkek eşitliği vurgusu yaptı. Aile ve kadın haklarıyla ilgili tartışmalara da değinerek verdi mesajını.

Gazze'deki kadınlar da unutulmadı. "Gazze'de Kadın Olmak" konulu sergi açıldı.