GÜNDEM

Milyonların Gözü Kulağı Asgari Ücret Toplantılarında

Milyonlarca çalışanın gözü kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda olacak. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay,  asgari ücrette pazarlığını 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olan 14 Bin 25 liradan başlatacaklarını açıkladı.

Milyonların gözü kulağı asgari ücret tespit komisyonunun toplantılarında olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Asgari Ücret Tespit Komisyonunun ilk toplantısını 11 Aralık'ta yapacağını açıklamış, "Sosyal diyaloğu ve taraflar arasındaki maksimum faydayı gözeterek, verimli bir görüşme gerçekleştireceğimize inanıyorum"
ifadesini kullanmıştı.

Uygulanan ekonomi politikası nedeniyle, “ortalama ücret” haline gelen asgari ücret, mevcut durumda açlık sınırının da altında kaldı.

Ekonomistler ve çalışanlar yeni belirlenecek asgari ücretle ilgili beklenti ve tahminlerini dile getirirken, işçiler adına masaya oturacak olan Türk-İş’in Genel Başkanı Ergün Atalay, pazarlığa başlayacakları taban rakamı açıkladı.

Atalay, pazarlığı 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olan 14 bin 25 liradan başlatacaklarını söyledi.

Bu arada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan daha önce yaptığı açıklamada, asgari ücretin bundan sonra yılda bir kez belirleneceğini söylemişti.

Türk-İş’in açıkladığı rakamlara göre, Kasım ayında; dört kişilik ailenin aylık gıda harcaması tutarı  14 Bin 25 Türk Lirası, gıda ile birlikte diğer tüm temel harcamaları için haneye girmesi gereken toplam gelir tutarı yani yoksulluk sınırı ise 45 bin 686 Türk lirası

oldu.