GÜNDEM

Can Atalay Kararına Siyasetten Gelen Tepkiler

Yargıtay 3. Ceza Dairesi'nin Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi’nin ikinci kez verdiği "hak ihlali" kararına "hukuki değeri yok" diyerek uymamasına muhalefetten tepki üstüne tepki geldi. 

CHP, meclisi olağanüstü toplantıya çağırma kararı aldı. CHP genel Başkanı Özgür Özel, Parti Meclisi'ni yargı krizi başlığıyla topladı.  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç ise kararı "kesinleşmiş hüküm Meclis'te" diye değerlendirdi. 

Yargıtay 3. Ceza Dairesi; Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye İşçi Partisi’nden milletvekili seçilen Gezi Parkı davası hükümlüsü Can Atalay hakkında ikinci kez verdiği hak ihlali kararına "hukuki değeri yok" iddiasıyla uyulmamasını kararlaştırmıştı.

 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç'tan konuya ilişkin ilk açıklama geldi. Bakan Tunç, topu meclise attı. Bu sözlere CHP'den yanıt gecikmedi.  CHP genel Başkanı Özgür Özel, Parti Meclisi'nin gündemini yargı krizi olarak belirledi, partisini Can Atalay için topladı.

PM'nin ardından konuşan CHP lideri, Atalay üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklendi. Özel, TBMM'yi olağanüstü toplanmaya, halkı da Tandoğan'da mitinge davet etti.

Yargıtay'ın Atalay kararına bir tepki de İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den geldi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da karara tepki gösterdi. "Ülkenin bekası tehlikeye atılıyor" dedi.

Anayasa Mahkemesi üyesi Kenan Yaşar da sosyal medya hesabından dikkati çeken bir paylaşım yaptı:
Yaşar, "Karıncalar, fili çok kıskanır, 'o canlıysa biz de canlıyız, o büyükse biz de büyüğüz' derlermiş. Bir gün fil geçerken karıncalar filin sırtına atlamışlar. Fil silkinmiş, hepsi yere düşmüş, sadece biri kalmış. Yerdeki karıncalar filin sırtındaki karınca için tempo tutmuşlar. Ez onu, ez onu" paylaşımında bulundu.