GÜNDEM

Can Atalay İle İlgili Tartışma Sürüyor

Cumhuriyet Halk Partisi'nin, tutuklu  Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Can Atalay için Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni olağanüstü toplama talebi reddedildi. Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, Meclis'in çalışmalarını sürdürdüğü dönemde meclis'in olağanüstü toplanamayacağını açıkladı.

Tutuklu Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Can Atalay ile ilgili tartışma sürüyor.

Anamuhalefet partisi, konuyu görüşmek üzere Meclis'i de olağanüstü toplantıya çağırmıştı.

Meclis Başkanı  Numan Kurtulmuş ise o başvuruya, "Hukuken çalışmalarını sürdürdüğü bir dönemde Meclis Başkanının Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni  toplantıya çağırması, Anayasa ve İçtüzüğe göre mümkün değildir" diyerek yanıt verdi.

CHP Grup başkanvekili Gökhan günaydın da, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,   "tutumumuzu kamuoyuyla paylaşacağız" açıklamasında bulundu.

Can Atalay ile ilgili AYM'nin ikinci kez verdiği ihlal kararı Yargıtay 3. Ceza Dairesi tarafından uygulanmamıştı. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, ortada uyulacak bir karar bulunmadığını belirterek, Atalay’ın tahliyesi talebini yeniden geri çevirdimişti.

Bu arada MHP Lideri Devlet Bahçeli de, Yargıtay 3. ceza dairesi kararını, "Yargıtay 3.Ceza Dairesi’nin şerefli hakimlerini de yürekten kutluyor ve aldıkları kararı destekliyoruz" demişti.