GÜNDEM

Asgari Ücret Zammı Açıklandı. Siyasilerden Tepkiler Peşpeşe Geldi

2024 yılında uygulanacak asgari ücret, 17 bin 2 TL olarak belirlendi. Alım gücünün her geçen gün düştüğü, enflasyonun zirve yaptığı Türkiye'de, yılda tek sefer için belirlenen ücrete, siyasilerden de peş peşe tepkiler geldi.

Siyasetin gündemi milyonları ilgilendiren asgari ücret zammı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, 17 Bin 2 lira olarak açıklanan asgari ücret zammını eleştirdi, miktar değil, alım gücü önemli dedi. Enflasyon ve hayat pahalılığı vurgusu yaptı, asgari ücretin 3 ayda bir yenilenmesi gerektiğini söyledi.

İyi Parti SÖzcüsü Kürşad Zorlu da "asgari ücret bir ortalama ücret haline gelirken, hayat pahalılığı karşısında daha yılın yarısı gelmeden milyonlarca vatandaşımızın emeği eriyip gidecek." sözleriyle asgari ücret zammına tepki gösterdi.

Zorlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Genel Başkan Meral Akşener'in "asgari ücret teklifimizi 2024’ün ilk 6 ayı için 17.000 TL ikinci 6 ayı için 20.500 TL olarak açıklamıştık." sözlerini hatırlatarak tüm yıl için uylanacak 17 bin 2 liralık ücreti eleştrdi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan da asgari ücret zammını eleştiren isimler arasında. "Seçim öncesi verilen sözler yerine getirilmedi" diyerek AK Parti'yi eleşrtiren Erbakan, "belirlenen asgari ücret, emekçimizin sadece gıda gereksinimi bakımından o da yalnızca 2-3 ay nefes alması için yeterli olacaktır. " dedi. Erbakan, yazılı açıklamasında, belirlenmesi gereken asgari ücretin en az 23 bin TL olması gerektiğini ifade etti.