GÜNDEM

AK Parti'nin 26 İl Belediye Başkan Adayı Belli Oldu

Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı'nda ilan edilen adaylardan 15'i mevcut belediye başkanlığı görevini sürdürürken, Çanakkale ve Edirne'den kadın belediye başkan adayları gösterildi.

İstanbul'da düzenlenen AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı'nda 31 Mart'ta yapılacak Mahalli İdareler Seçimi için aralarında İstanbul, Kocaeli, Bursa ve Eskişehir'in de aralarında bulunduğu 11 büyükşehir ile 15 ilin belediye başkan adayı açıklandı.
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan katılımıyla AK Parti İstanbul İl Başkanlığı tarafından Haliç Kongre Merkezi'nde AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda 11'i büyükşehir, 15'i il olmak üzere toplamda 26 şehrin belediye başkan adayı kamuoyuyla paylaşıldı.

Kamuoyunun en çok merak ettiği İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için eski Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Murat Kurum'un ismi ilan edildi.

Balıkesir, Bursa, Denizli, Erzurum, Kocaeli, Ordu, Bingöl, Bitlis, Düzce, Elazığ, Giresun, Isparta, Rize, Tokat ve Yalova olmak üzere 15 ilin mevcut belediye başkanları yeniden aday gösterildi.

Programda açıklanan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Murat Kurum, Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Savaş ile Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu, 28. dönem AK Parti milletvekili olarak TBMM'de görevini sürdürüyor.

Çanakkale ve Edirne'ye kadın aday

Çanakkale Belediye Başkan adayı Jülide İskenderoğlu ile Edirne Belediye Başkan adayı Belgin İba, kadın adaylar olarak ön plana çıktı.

İYİ Partiden istifa ederek AK Parti'ye geçen Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu'nun Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterilmesi dikkati çekti.

Açıklanan adaylar arasında 1980 doğumlu Elazığ Belediye Başkan adayı Şahin Şerifoğulları en genç, 1949 doğumlu Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Hilmi Güler en yaşlı aday olarak listede yer aldı.

AK Parti Aday Tanıtım Toplantısı'nda ilan edilen 26 belediye başkan adayı ile özgeçmişleri şöyle:

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum

Ankara'da 1976 yılında doğan Kurum, Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun olduktan sonra yüksek lisansını da "Kentsel dönüşüm" alanında tamamladı.

Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Savaş

Aydın'ın Çine ilçesinde 1965'te dünyaya gelen Savaş, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesini bitirdi. Evli olan ve iki çocuğu bulunan Savaş, 27. Dönem Milletvekilliği sürecinde TBMM Kamu İktisadi ve Teşebbüsleri Komisyonu Başkanlığı'na seçildi.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yücel Yılmaz

Yücel Yılmaz, 1975'te Almanya'da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümünden mezun olan Yılmaz, Kanada ve İngiltere'de dil ve öğretmen gelişimi eğitimleri aldı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı Alinur Aktaş

Bursa'da 1970 yılında doğan Aktaş, Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesinden mezun olup yüksek lisansını Kamu Yönetimi alanında yaptı.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Osman Zolan

Denizli'de 1964 yılında dünyaya gelen Zolan, akademik eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesinde tamamladı.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mehmet Sekmen

Erzurum'da 1958'de doğan Sekmen, İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesini bitirdikten sonra Ankara'da bankacılık alanında ihtisasını tamamladı.

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Nebi Hatipoğlu

Eskişehir'de 1975'te dünyaya gelen Hatipoğlu, Bilkent Üniversitesinde muhasebe ön lisans eğitimini tamamladı. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini bitiren Hatipoğlu, 2006-2007 sezonunda Eskişehirspor Kulübünün başkanlığını üstlendi.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tahir Büyükakın

Kocaeli'nde 1969'da doğan Büyükakın, İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu. Büyükakın, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını İstanbul Üniversitesinde tamamladı.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aydın Ayaydın

Mardin'de 1951'de dünyaya gelen Aydın Ağan Ayaydın, İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinden mezun oldu.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hilmi Güler

Ordu'da 1949'da doğan Güler, ODTÜ Metalürji Mühendisliği Bölümünü bitirdi, yüksek lisans ve doktorasını da aynı üniversitede tamamladı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkan adayı Halit Doğan

Samsun'un Çarşamba ilçesinde 1978'de dünyaya gelen Doğan, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Artvin Belediye Başkan adayı Mehmet Kocatepe

Artvin'de 1966'da doğan Kocatepe, lisans eğitimini Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tamamladıktan sonra, Sosyal Bilimler Enstitüsünde Halk Eğitimi üzerine yüksek lisans yaparak "Bilim Uzmanı" unvanını aldı.

Bingöl Belediye Başkan adayı Erdal Arıkan

Bingöl'de 1970'de dünyaya gelen Arıkan, 1998'de Dicle Üniversitesi Eğitim Fakültesinden mezun oldu.

Bitlis Belediye Başkan adayı Nesrullah Tanğlay

Bitlis'te 1975'te dünyaya gelen Tanğlay, Bitlis Eren Üniversitesi Elektrik Bölümünden mezun oldu.

Çanakkale Belediye Başkan adayı Jülide İskenderoğlu

Balıkesir'de 1974'de doğan İskenderoğlu, 18 Mart Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu İnşaat Teknikerliği Bölümünden mezun oldu.

Çankırı Belediye Başkan adayı Hüseyin Filiz

Çankırı'da 1958'de doğan Filiz, Balıkesir Savaştepe Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliği Bölümünden mezun oldu. Filiz, makine, imalat sanayisi ve petrol ürünleri alanında ticaret hayatını sürdürdü.

Düzce Belediye Başkan adayı Faruk Özlü

Düzce'de 1962 yılında dünyaya gelen Özlü, Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden mezun oldu, İstanbul Teknik Üniversitesinde yüksek lisans ve doktora programlarını tamamladı.

Edirne Belediye Başkan adayı Belgin İba

Edirne'de 1975 yılında dünyaya gelen İba, Trakya Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümünden mezun oldu.

Elazığ Belediye Başkan adayı Şahin Şerifoğulları

Elazığ'da 1980'de doğan Şahin Şerifoğulları, Fırat Üniversitesi Tarih Bölümünden mezun oldu, Ahmet Yesevi Üniversitesi Yerel Yönetimler Bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı.

Giresun Belediye Başkan adayı Aytekin Şenlikoğlu

Giresun'da 1972'de dünyaya gelen Şenlikoğlu, Konya Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesinde başladığı yükseköğretimine İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde devam etti.

Isparta Belediye Başkan adayı Şükrü Başdeğirmen

Isparta'da 1962'de dünyaya gelen Başdeğirmen, İşletme Fakültesi öğrenimi ve yüksek lisansını Süleyman Demirel Üniversitesinde yaptı.

Kastamonu Belediye Başkan adayı Tahsin Babaş

Kastamonu'da 1967'de dünyaya gelen Babaş, Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun oldu, Kastamonu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü yüksek lisans programını tamamladı.

Rize Belediye Başkan adayı Rahmi Metin

Rize'de 1969'da doğan Metin, Atatürk Üniversitesi Sosyoloji Bölümünden 1993 yılında mezun oldu, 2012-2014 yılları arasında Erciyes Üniversitesinde Siyaset Felsefesi alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Sinop Belediye Başkan adayı Yakup Üçüncüoğlu

Sinop'ta 1967'de dünyaya gelen Üçüncüoğlu, Açıköğretim Fakültesi Sosyal Bilimler Bölümünde eğitim gördü.

Tokat Belediye Başkan adayı Eyüp Eroğlu

Tokat'ta 1977'de dünyaya gelen Eroğlu, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun oldu.

Yalova Belediye Başkan adayı Mustafa Tutuk

Yalova'da 1973'te dünyaya gelen Tutuk, Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümünden mezun olduktan sonra kamu yönetimi eğitimini tamamladı.