GÜNDEM

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

1961 yılından buyana kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, yine basın özgürlüğüne yönelik sorunlar yaşanarak karşılandı. 2023 yılında 43 gazetecinin yolu cezaeviyle kesişirken, Türkiye, basın özgürlüğünde 180 ülke içinde 165'inci sırada yer aldı...

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü...

Ancak gazeteciler "bu güne" yaptıkları haberler nedeniyle cezaevinde giriyor.

Baskı, ceza ve koşulların yıldıramadığı gazetecilerin günü, basın özgürlüğüne vurulan engellerle karşılandı. Gazetecilerin cezaevinde olduğu, işsiz bırakıldığı ülkede, çalışan gazeteciler ise kötü çalışma koşulları ve ekonomik krizle de karşı karşıya.

1961'de gazetecilerin özlük haklarını kısıtlamaya çalışan patronlara karşı verdikleri mücadele sonucunda tarihteki yerini aldı; Gazeteciler Günü.

basın mensuplarına yönelik baskıyı artıran, 3 yıla kadar hapis cezasıörgören dezenformasyon yasası ise yürürlükte.

Peki, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nde Türkiye, basın özürlüğünde ne durumda?

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütünün yayımladığı 2023 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde; Türkiye geçen yıla göre 16 sıra gerileyerek 180 ülke içerisinde 165’inci sırada yer aldı.

Sadece 2023’de 43 gazetecinin ise yolu cezaevlerinden geçti...

Yazdıkları ve söyledikleri nedeniyle 14 gazeteci cezaevinde tutuklu bulunuyor...

5 gazetecinin davası ise Çalışan Gazeteciler Günü'ne denk geldi...

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'ne göre, kayıtdışı çalışmanın her geçen gün arttığı medya sektöründe, gazetecilerin çoğunluğu Basın İş Yasası ile çalıştırılmıyor

Gazetecilerin kıdem tazminatı nedeniyle bile mağduriyet yaşadığı günümüzde, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti; kesilen cezaların, yurttaşın haber alma ve bilgilenme hakkını engellemeye yönelik bir adım olduğunu ifade ediyor.