GÜNDEM

Şehitlere Yönelik Suç Unsuru İçeren Paylaşımlara Soruşturma

Şehir haberlerinin ardından sosyal medya platformlarından yapılan bazı paylaşımlar tepki çekti. Cumhuriyet Başsavcılığı, şehit olan askerlere yönelik suç veya suç unsuru içeren paylaşım yapanlar hakkında harekete geçti. Gazeteci Can Ataklı'ya da ''Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan soruşturma başlatıldı.

Türkiye art arda gelen 12 şehit haberleriyle sarsılmış, tek yürek olmuştu. Şehir haberlerinin ardından sosyal medya platformlarından yapılan bazı paylaşımlar ise tepki çekti.

Cumhuriyet Başsavcılığı, şehit olan askerlere yönelik suç veya suç unsuru içeren paylaşım yapanlar hakkında harekete geçti.

‘Ekşi Sözlük’ isimli sosyal paylaşım sitesinde Pençe-Kilit operasyonlarında şehit olan askerlere ve ailelerine yönelik "oğlum şehit oldu ne mutlu bana" başlığı altında yapılan paylaşımlar nedeniyle, "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik ve aşağılama" suçundan
Ankara ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

Daha öncesinde de sıkça kısıtlama alan siteye Ankara 6. Sulh Ceza Hâkimliği'nin kararıyla erişim engeli getirildi.

Akabinde Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tarafından yapılan açıklamaya göre Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı kararıyla bir kişi de gözaltına alındı.

''Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan soruşturma başlatılan bir diğer isim ise Gazeteci Can Ataklı oldu.

Şehit Piyade Sözleşmeli Er Kemal Aslan'ın babası Mehmet Aslan mikrofonu alarak evladı için helallik isteyip, "Selahattin Demirtaş'a, Osman Kavala'ya, özgürlük isteyenlere hakkımı helal etmiyorum" demişti.

Ataklı ise sosyal medya kanalında yaptığı yayında bu sözlere tepki göstermiş '' Sen kimsin? Şehit babası olunca canının istediğini söylemeye hakkın mı var? Ama eline mikrofon verip söyletenlere tabi bunu söylüyorum. Acılı bir adam, eline mikrofon veriyorlar."
şeklinde konuşmuştu.