GÜNDEM

İsveç'in NATO'ya Katılımın Öngören Düzenleme Meclis Dışişleri Komisyonu'nda Kabul Edildi

AK Parti, MHP ve CHP "Evet"; İYİ Parti ve Saadet Partisi "Hayır" oyu verdi. Düzenlemenin Meclis genel Kurulu'nda görüşülerek onaylanması gerekiyor. Anlaşmaya dair protokolün Genel Kurul'a ne zaman sevkedileceği ise netlik kazanmadı. 

İsveç'in NATO'ya üyeliğine ilişkin protokol Dışişleri Komisyonu'nun gündemine ilk olarak 16 Kasım'da gelmişti.
Ancak görüşmeler tamamlanamadı, İsveç hükümetinden taahhütlere ilişkin bilgi istendi.

Meclis Dışişleri Komisyonu ise bugün protokolü yeniden görüşmek üzere toplandı. 
Komisyon Başkanı Fuat Oktay, İsveç'in özellikle terörizmin finansmanı konusunda adım attığını söyledi ancak, "Terörle mücadelede henüz beklenen sonuçları göremedik" dedi. Komisyondaki müzakerelerin ardından oylamaya geçildi. İsveç'in NATO'ya katılım protokolü oy çokluğu ile kabul edildi. AK PARTİ, MHP VE CHP "EVET"; İYİ PARTİ VE SP "HAYIR" OYU VERDİ

İsveç'in NATO'ya üye olabilmesi için Genel Kurul'dan da onay alınması zorunlu. Ama görüşme takvimi henüz belli değil. Türkiye'nin protokolü Genel Kurul'da görüşmeden önce Amerika Birleşik Devletleri ile özellikle bazı başlıkları yeniden gündeme getirmesi bekleniyor. Onlardan en önemlisi ise F-16'larla ilgili Türkiye'ni talebi olacak. ABD'nin bu konuda ne gibi adım atacağı da merak ediliyor. 

Türkiye İsveç'in NATO'ya üyeliğine karşı çıkıyordu. NATO’ya yeni bir ülkenin kabul edilebilmesi için tüm üye ülke Meclislerinin ayrı ayrı onay vermesi gerekiyor. Şimdiye kadar 31 üye ülkeden 29’u İsveç’in NATO üyeliğini meclislerinde kabul etti.