İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu Açıklamalarda Bulundu

Yüksek gıda fiyatları, vatandaşın düşen alım gücü ve artan enflasyon. İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu ekonomideki gelişmeler üzerinden iktidara eleştirilerini sıraladı. Asgari ücrete bu yıl için tek sefer yapılan yüzde 49'luk artışın ne iş vereni ne de ücretliyi memnun ettiğini söyledi. "Bu ücretle ilk 4 aydan sonra bir aile geçindirmek imkansız" dedi. 

Asgari ücrete yapılan yüzde 49'luk artış iş vereni memnun etmediği gibi tüm uyarılarımzıa rağmen tüm yıl için belirlenmiş olması nedeniyle ücretlide memnun değildir ve bu memnuniyetrsilik artmaya devam edceektir. Bu ücretin yıl sonuna kadar değil ilk 4 aydan sonra bir aileyi geçindirmesi imkansız gözükmektedir.

Önce Asgari ücrete yapılan zamma ardından emeklilerin durumuna tepki gösterdi. Emeklilerin geldiği nokta nedir? 7500 tl nin enflasyon karşısında sabit kalması için aralık aynı satın alma gücünde kalması için 2023'te Tüik'e göre 10 bin 727 tl İto'ta göre 11 bin 77 tl Enag 13 bin 182 tl olması gerekiyordu bırakın verilecek zammı nisandaki kaybı engellemek için bugün emeklimizin maaşı bu düzeyde olmak zorundaydı. Biz en düşük emekli aylığının en düşük asgari ücrete getirilmesini talep ediyoruz. 

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu Genel İdare Kurulu toplantısı sonrası gündemi değerlendirdi. Konuşmasının büyük bölümünü ekonomiye ayırdı. Gündeminde kıdem tazminatı da vardı. "Hükümetin emek düşmanlığını kıdem tazminatının eriyişinde görebiliyoruz. 30 yıl çalıştığınız işten ayrıklıyken en yüksek kıdem tazminatını alacaksınız. 1 milyon kıdem tazminatı hakkınız var. Ülkedeki ortalama konuttan bu parayla 35 metre kare İstanbul'da ise 23 metrekare satın alabilir. 30 yıl emeğin karşılığı bu mu olmalı?"

Ak Parti'den önce kıdem tazminatı ile ev almak mümkünken artık kıdem tazminatının kıdemi gitti tazminatı kaldı sadece kıdemsiz tazminatla da ne ev alınabiliyor ne de araba krediye bile başvurmaktan çekiniyorlar. 

Zorlu iktidara eleştirilerini yüksek enflasyon üzerinden sürdürdü. Dünyada gıda fiyatları düşerken, Türkiye'de artmaya devam ettiğini söyledi. "Vatandaşın belini büken hayat pahalılığında son darbede gıda fiyatları lüks harcama rafa kaldırıldı insanlar karnını nasıl doyuracağının çocuklarına nasıl protein et yedireceğinin çabası içinde dünyada gıda fiyatlar azaldı. Mart 2022 düzeyinin yüzde 25 altında bizdeki nasıl diye baktığımızda yüzde 140 artmış."