EKONOMİ

Türk-iş Hesapladı

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun araştırmasına göre;  Mayıs ayında 4 kişilik ailenin açlık sınırı 19 bin liraya yükseldi, yoksulluk sınırı 62 bin liraya yaklaştı.

Açlık ve yoksulluk sınırındaki artış sürüyor.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun araştırmasına göre, Mayıs ayında dört kişilik ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarını belirten açlık sınırı  18 bin 969 lira olarak belirlendi. 17 bin Lira olan asgari
ücret açlık sınırının altına geriledi.

Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık gibi ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamaları kapsayan yoksulluk sınırı da  61 bin 788 liraya ulaştı.

Bekar bir çalışanın "yaşama maliyeti" ise aylık 25 bin liraya yükseldi.

Araştırmaya göre, gıda fiyatlarında da artış sürdü. Gıda enflasyonunda aylık yüzde 7,02; on iki aylık yüzde 83,06 oranında yükseliş kaydedildi.

Dana etinin fiyatı geçen ayla aynıyken, kuzu etinde yüzde 3 nokta 76 artış yaşandı ve kilogram fiyatı 762 Lira'ya ulaştı.

Sebze fiyatlarında yüzde 12 nokta 3  artış oldu. Meyve fiyatları yüzde 21 yükseldi. Kuru soğan fiyatı en çok yükselenler listesinde yer aldı. Geçen ay ortalama kilogram fiyatı 20 Lira iken bu ay ortalama kilogram fiyatı 27.50 Lira'ya çıktı.