EKONOMİ

Küresel Servet Raporu Yayımlandı

Küresel Servet Raporu'na göre, Türkiye 25 dolar milyarderiyle dünyada ilk 20, Avrupa'da ise ilk 5'e girdi. Böylece dünyanın en hızlı büyüyen milyarder ülkelerinden oldu. İstanbul ise  'En çok dolar milyarderi bulunduran kentler' listesinde 26'ıncı sırada...

Çin merkezli Hurun şirketi, 13'üncü Küresel Servet Raporu'nu yayımladı.

Listeye göre Ocak 2024 itibariyle dünya üzerindeki dolar milyarderi sayısı 3 bin 279'a yükseldi. Dünyada en çok milyarder bulunduran ülke 814 kişiyle Çin olurken ABD 800 kişi ile ikinci sırada yer aldı.

Türkiye ise 25 dolar milyarderiyle dünyada ilk 20, Avrupa'da ilk 5'e girerek, dünyanın en hızlı büyüyen milyarder ülkelerinden oldu.

İstanbul ilk kez 'En çok milyarder bulunduran kentler' listesinde 26'ıncı sıradan yer buldu.Ülkedeki 25 milyarderin 22'si İstanbul'da yaşıyor

Raporda, Yapay zeka teknolojisinin yarattığı ekonominin yeni milyarderlerin ortaya çıkmasında etkili olduğuna vurgu yapıldı. "Yeni servetin yarısından fazlası yapay zeka merkezli ekonomi tarafından yaratıldı." denildi.

119 milyarderin yaşamayı tercih ettiği New York, 7 yıl aradan sonra ilk kez dünyanın 'milyarderler başkenti' statüsünü geri alırken, New York'u 97 milyarderle Londra takip etti. Pekin geçen yılki birincilikten dördüncü sıraya geriledi.