EKONOMİ

İşsizlik Verileri Açıklandı

Türkiye İstatistik Kurumu, "dar tanımlı" işsizliğin yüzde 8,5 ; geniş tanımlı işsizliğin de yüzde 27,2 olduğunu duyurdu...Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu ise, işsiz sayısının bir yılda; 1,6 milyon kişi artarak, 11 milyona dayandığını vurguladı...

Türkiye İstatistik Kurumu Nisan ayına ilişkin işsizlik verilerini açıkladı.
 
İstihdamda olmayan, iş aramak için son 4 hafta içinde iş arama kanallarından en az birini kullanmış ve 2 hafta içinde işbaşı yapabilecek durumda olan kişileri kapsayan "dar tanımlı" işsizlik 0,1 puan azalarak yüzde 8,5 olarak gerçekleşti.

Böylece dar tanımlı işsizlik oranında tek haneli seri devam ederken işsiz sayısı 18 bin kişi azalarak 3 milyon 42 bin kişiye indi.

İşsizlik oranı kadınlarda yüzde 11,1 , gençlerde ise yüzde 14,5 olarak açıklandı.

İstihdam edilenlerin sayısı bir önceki aya göre bin kişi azalarak 32 milyon 618 bin kişi olurken istihdam oranı da yüzde 49,5 oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, verileri değerlendirdi. Ekonominin istihdam üretmeye devam ettiğini ifade eden Işıkhan, işsizlik oranının son 11 yılın en düşük seviyesine gerilediğini söyledi.

Zamana bağlı eksik istihdam, potansiyel işgücü ve işsizlerden oluşan atıl işgücü oranı; yani "geniş tanımlı işsizlik" de 3,1 puan artarak yüzde 27,2 olarak hesaplandı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun Araştırma Merkezi de İşsizlik ve İstihdamın Görünümü raporunu yayımladı.

"Geniş tanımlı işsizlikte tarihi zirve" ifadeleri kullanılan açıklamada,  işsiz sayısının 1 yılda  1 milyon 631 bin kişi artarak  11 milyona dayandığı vurgulandı; sayının pandemi döneminin üzerinde olduğuna dikkat çekildi.

Raporda,  işsizlik türlerinde en yüksek olan kategorinin yüzde 33,7 ile geniş tanımlı kadın işsizliğinde görüldüğüne işaret edildi.