EKONOMİ

TÜİK Başkanı'ndan Enflasyon Hesaplamasına İlişkin Açıklama

Türkiye İstatistik Kurumu'nun enflasyon hesaplaması tartışmaların odak noktasında... Zira, enflasyonun olduğundan düşük çıkması milyonlarca memur, emekli ve işçinin maaş zammının erimesine neden oluyor. TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya, hesaplamaya ilişkin bilgi verdi;  fiyat artışlarına ilişkin şirketleri suçladı.    
       
Türkiye İstatistik Kurumu'nun enflasyon hesaplaması tartışmaların odağında.

TÜİK ile benzer şekilde fiyat artışlarını hesaplayan İstanbul Ticaret Odası verileri de giderek ayrışıyor. En son haziran ayında TÜİK, aylık enflasyonunu yüzde 1.64, yıllık enflasyonu yüzde 71.6 hesaplarken, İTO da aynı verileri sırasıyla yüzde 3.42 ve yüzde
82.14 olarak hesaplamıştı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, enflasyon hesabında kullandığı fiyatları halktan gizlediği gerekçesiyle TÜİK’i mahkemeye vermiş ve kazanmıştı. Ancak TÜİK, madde listesini yayınlamadan enflasyonu açıklamayı sürdürdü.

Enflasyonun düşük çıkması milyonlarca memur, emekli ve işçinin maaş zammının erimesine neden olduğu için tartışmalar yeniden alevlendi.

TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya, enflasyon sepetindeki madde fiyatlarının neden açıklanmadığına ilişkin konuştu. Çetinkaya, madde düzeyinde tüm fiyatları yayınlayan herhangi bir ülke olmadığını dünyada enflasyon nasıl hesaplanıyorsa Türkiye'de de aynı
şekilde hesaplandığını belirtti.

Çetinkaya, fiyat artışına ilişkin şirketleri işaret ederek, "Türkiye'deki şirketler enflasyonist ortamı kullanarak normalde alması gerekenden daha yüksek fahiş karlar elde ediyorlar. Enflasyondan bağımsız şirketlere bağlı, fahiş bir fiyat artışı var" dedi.

Erhan Çetinkaya, TÜİK ile İTO arasındaki farklılıklara yönelik yorumları da değerlendirdi.Tüik başkanı, "İto söz konusu hesaplarının metodolojisini 30 yıl önce TÜİK'ten aldı.Ancak bu yöntemler artık eskidi. " ifadesini kullandı.