DÜNYA

Srebrenitsa Soykırımının 29'uncu Yılı

"Unutulmasın, Tekrarlanmasın" temasıyla bu yıl 13'üncü kez Uluslararası Srebnenitsa Motosiklet Maratonu yapıldı... Saraybosna'ya gelen yüzlerce motosikletli, soykırım kurbanları anısına Srebrenitsa'ya hareket etti....

Farklı ülkelerden Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya giden yüzlerce motosikletli, soykırım kurbanları anısına Srebrenitsa'daki Potoçari Anıt Mezarlığı'na hareket etti.

Heryıl olduğu gibi bu kez de "Unutulmasın, Tekrarlanmasın" temasıyla 13. kez düzenlenen Uluslararası Srebrenitsa Motosiklet Maratonu'na katılanlar, Saraybosnalıların yoğun ilgisi eşliğinde kentin ana caddelerinden geçti.

Öldürülen Çocuklar Anıtı önünde duran yüzlerce motosikletli, anıta çiçek bırakarak Srebrenitsa'daki Potoçari Anıt Mezarlığı'na doğru devam etti.

Avrupa Birliği de Srebrenitsa Soykırımı'nda hayatını kaybedenleri anarak, 29 yıl önce yapılan soykırımın "modern Avrupa tarihinin en karanlık anlarından biri" olduğunu belirtti.

Birlikten yapılan açıklamada, "29 yıl önce yaşanan soykırım, modern Avrupa tarihinin en karanlık anlarından biridir" ifadesi vurgulandı.

Srebrenitsa Soykırımı'nın 29'uncu yılında, kimlik tespiti yapılan ve ailesinin onay verdiği 14 soykırım kurbanı daha Potoçari Anıt Mezarlığı'na defnedilecek.

Bu yıl toprağa verilecek kurbanların en genci öldürüldüğünde 17 yaşında olan Beriz Mujic olurken, öldürüldüğünde 68 yaşında olan Hamed Salic de bu yıl toprağa verilecek en yaşlı soykırım kurbanı olarak kayıtlara geçti.

Srebrenitsa'nın 11 Temmuz 1995'te Sırp birliklerince işgal edilmesinin ardından Birleşmiş Milletler bünyesindeki Hollandalı askerlere sığınan sivil Boşnaklar, daha sonra Sırplara teslim edilmişti.

Sırp güçleri 8 bin 372 Boşnak erkeği, ormanlık bölgede, fabrikalarda ve depolarda katletmişti.

Toplu mezarlarda cansız bedenlerine ulaşılan kurbanlar, kimlik tespitinin ardından her yıl 11 Temmuz'da Potoçari Anıt Mezarlığı'nda düzenlenen törenle toprağa veriliyor.

Bu yılki törenin ardından anıt mezarlıkta toprağa verilen kurbanların sayısı 6 bin 765'e yükselecek.