DÜNYA

Moskova Katliamı Sonrasında

Avrupa, terör örgütü IŞİD'in Moskova saldırısının ardından güvenlik önlemlerini sıkılaştırıyor... İtalya terör alarmı seviyesini yükseltti. Almanya EURO 24 için sınırlarındaki kontrolleri artıracağını açıklarken, Fransa Olimpiyatların güvenliği için Avrupa’dan asker talebinde bulundu.

Terör örgütlerinin olası eylemlerine karşı alarm durumuna geçen Avrupa’nın tedirginliği, geçen hafta Rusya’nın başkenti Moskova’da yaşanan IŞİD saldırısıyla arttı.

Terör örgütünün Horasan kolunun Moskova Crocus konser salonunda 140 kişinin ölümüne yol açan saldırısı ile ilgili yazılı açıklama yayımladı. Açıklamada, terör örgütü yandaşlarına dünyanın her yerinde, özellikle ABD, Avrupa ve İsrail’de “haçlıları hedef alma”
çağrısı yapıldı.

IŞİD ve El Kaide gibi terör örgütlerine karşı operasyonlara hız veren Avrupa ülkeleri ise güvenlik önlemlerini sıkılaştırıyor. Olimpiyatlara ev sahipliği yapacak olan Fransa, 22 Mart’ta Moskova’da gerçekleşen saldırının ardından ülkedeki terör alarmı seviyesini
yükseltmişti.

Paris hükümeti son olarak yüz binlerce kişinin katılacağı Olimpiyat oyunlarında güvenliğe yardım için Avrupa’dan asker talep etti. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir  savunma yetkilisi, “birkaç ülkenin ihtiyaçların büyük olduğu alanlarda Fransa’yı
güçlendireceğini” kaydetti.

Polonya ve Almanya da Olimpiyatlar için “Fransa tarafından kurulan uluslararası bir koalisyona” katılacaklarını doğruladı. Fransa Başbakanı Gabriel Attal hafta başında, aşırılık yanlılarının iki eyleminin engellendiğini belirterek “Terör tehdidi gerçek ve güçlü”
demişti.

Almanya ise ev sahibi olduğu 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası çevresinde güvenlik önlemlerinin bir parçası olarak “geçici sınır kontrolleri uygulanacağını” duyurdu. İçişleri Bakanı Nancy Faeser, 14 Haziran’da başlayacak turnuva için “Olası tehditlere karşı
hazırlanıyoruz” açıklamasında bulundu.

Fransa’nın ardından terör alarmı seviyesini yükselten İtalya, pazar günü kutlanacak Paskalya Bayramı sırasında ülke genelinde terörle mücadele tedbirlerinin artırılacağını duyurdu.