DÜNYA

Batılı Ülkeler Ukrayna'ya Vermeyi Planlıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’ya verilecek F-16 savaş uçaklarıyla ilgili konuştu. Rusya’ya karşı üçüncü ülkelerin havaalanlarını kullanmaları halinde nerede olurlarsa olsunlar "meşru hedefleri olacağını" söyledi; "vururuz" dedi...

Batı ülkeleri, Ukrayna’ya F-16 savaş uçağı vermeyi ve Ukraynalı pilotların eğitimeyi planlıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ''bu hiçbir şeyi değiştirmeyecek. Bugün çoklu fırlatma sistemleri dahil tankları, zırhlı araçları ve diğer askeri teçhizatları yok ettiğimiz gibi F-16 model uçakları da yok edeceğiz” diye konuştu.

F-16'ların nükleer silah taşıma kabiliyeti olduğuna da dikkatİ çeken Putin, bu uçaklarla mücadele ederken, bunu hesaba katacaklarını belirtti.

Rus lider, Ukrayna’ya verilecek bu uçakların NATO havaalanlarından kullanılması halinde ne yapılacağına da açıklık getirdi..

“Elbette bu uçaklar üçüncü ülkelerin havaalanlarından kullanılırsa, nerede bulunurlarsa bulunsun bizim için meşru hedef haline gelecek” şeklinde konuştu.

Putin, ABD’nin savunma harcamalarının Rusya’dan daha fazla olduğuna dikkat çekerek, Rusya’nın NATO ile savaşmayı planladığı iddialarının saçma olduğunu söyledi.

Rus lider, Rusya’nın Baltık ülkeleri ve Polonya’ya saldırma ihtimali iddialarını da “saçmalık” olarak niteledi.

Gelişmelerin ardından Rusya, nükleer saldırı kapasiteli balistik "Yars" füzesinin de kullanıldığı tatbikat gerçekleştirdi.

300 büyük boyutlu aracın yer aldığı tatbikat süresi boyunca sahra mevzilerinde 20'den fazla görev ve senaryo icra edilecek.