DÜNYA

Ab Zirvesinde Türkiye'ye İlişkin Sonuç Bildirisi

Brüksel'de süren Avrupa Birliği zirvesinin sonuç bildirisinin Türkiye ile ilişkilerle ilgili bölümü açıklandı... Avrupa Birliği, Türkiye'yle stratejik çıkarına atıfta bulunarak, Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasına büyük önem verdiğini vurguladı.

Belçika'nın Başkenti Brüksel'de süren AB zirvesinde Türkiye'yi ilgilendiren bölüm açıklandı.

Bildiride, "Avrupa Birliği'nin, Doğu Akdeniz'de istikrarlı ve güvenli bir ortam ile Türkiye'yle işbirliğine dayalı ve karşılıklı yarar sağlayan bir ilişki geliştirilmesinde stratejik çıkarı vardır" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada "Türkiye'nin kendi yapıcı katılımı, raporda belirlenen çeşitli işbirliği alanlarının ilerletilmesinde faydalı olacaktır" değerlendirmesi yapıldı.

Zirvede Kıbrıs meselesine de vurgu yapıldı.

Avrupa Birliğ ve Türkiye'nin işbirliğinin geliştirilmesinde Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlamasının öneminin altı çizildi.

Birliğin, sorunun çözümü için elindeki tüm imkanlarla, Birleşmiş Milletler liderliğindeki aşamalara destek vereceği vurgulandı.

Zirvenin dış ilişkiler oturumunda Türkiye ile ilgili kısımda AB Komisyonunun hazırladığı ve Kasım 2023'te sunduğu rapordaki öneriler görüşüldü.

Raporda Türkiye'nin Doğu akdeniz'de yasa dışı sondaj faaliyetlerinden kaçınması durumunda, 2019'da askıya alınan  Ekonomi, Enerji ve Ulaştırma Yüksek Düzeyli Diyalogları'nın yeniden etkinleştirilmesi yer alıyordu.