DÜNYA

Türkiye'nin de Yer aldığı Nato'nun "Dynamic Manta 2024" Tatbikatı Başladı

NATO'nun denizaltı savunma harbi konusunda düzenlediği "Dynamic Manta 2024'' tatbikatı başladı... NATO Denizaltı Komutan'ı basın toplantısında Rusya'yı tehdit olarak gördüğünü söyledi.

NATO'nun denizaltı savunma harbi tatbikatı "Dynamic Manta 2024" başladı.

İtalya Deniz Kuvvetlerinin ev sahipliğindeki  Tatbikata müttefik ülkeler Türkiye, Kanada, Fransa, Almanya, Yunanistan, İtalya, İspanya, İngiltere ve ABD katılıyor.

İtalya'nın Sicilya Adası'ndaki Katanya limanından müttefik gemi ve denizaltıların sabah saatlerinde denize açılmasıyla başlayan tatbikata deniz karakol uçakları da destek veriyor.

Tatbikat, katılımcı ülkelerin birlik ve unsurlarının, su altındaki her türlü tehdide yanıt vermesi konusunda birlikte çalışabilirlik ve yeterliliklerini artırmayı hedefliyor.

Dynamic Manta 2024 tatbikatının ilk gününde müttefik unsurları, bazı zor eğitimleri icra etti.

Tatbikata katılan Türk denizaltısı ve Türk firkateynine bağlı helikopter ile malzeme ve insan transferi eğitimi yapıldı.

NATO'nun planlı yıllık tatbikatlarından Dynamic Manta'ya her yıl istikrarlı şekilde katılan Türkiye, bu yıl üç unsurunu tatbikata gönderdi.

NATO  Denizaltı Komutanı  Thomas Wall, tatbikatın başlaması sebebiyle ir basın toplantısı düzenledi.

Wall, tatbikatın büyüklüğüne dikkati çekti ve NATO'nun caydırıcılığına katkıda bulunduğunu söyledi.

Denizaltı Komutanı,Rusya'yı tehdit olarak görüp görmediği sorusuna da "Evet, Rusya'yı en büyük tehdit olarak görüyorum ve NATO ittifakının tüm sebebi bu. NATO için bir diğer tehdit terörist gruplardır ama Rusya birincil tehdittir." yanıtını verdi.

9 Müttefik ülkenin katılımıyla gerçekleşen tatbikat, 8 Mart'a kadar sürecek.