DÜNYA

Rus Saldırısında Ölü Sayısı Artıyor

Rusya'nın Odessa kentine yönelik saldırısında ölü sayısı artarken Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'den sert tepki geldi. Ülkede hayatını kaybedenler için ulusal yas ilan edildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy,Odessa'ya düzenlenen Rus füze saldırılarıyla ilgili açıklama yaptı

"Rusya'nın füze saldırısının ardından Odessa'daki kurtarma operasyonları sürüyor" değerlendirmesinde bulunan Zelenskiy, olayı alçak bir saldırı olarak niteledi.

Zelenskiy, "İki füze ateşlendi, ikincisi saldırı yerine ilk gelen kurtarma ve sağlık görevlilerine isabet etti. Acil sağlık görevlileri ile kurtarma görevlileri yaralandı ve öldürüldü'' ifadesini kullandı.

Odessa'ya yapılan saldırı sonucu ölenlerin sayısı 19'a, yaralıların sayısı 73'e yükseldi.

Ülkede hayatını kaybedenler için Ulusal Yas ilan edildi.

Rusya,   Ukrayna'nın Harkiv bölgesine de saldırı düzenledi.

Saldırı sonrası itfaiye ekipleri sağlık merkezinde çıkan yangını söndürmek için çalışma başlattı.

ABD, Kanada, Fransa, İtalya, Japonya, İngiltere ve Almanya'dan oluşan G7 ülkelerinin liderleri, İran başta olmak üzere üçüncü taraflara, Rusya'ya Ukrayna savaşı için malzeme desteği sağlamayı durdurma çağrısı yaptı.

G-7 liderlerinin ortak açıklamasında, "İran'ın, Rusya'ya balistik füzeler veya ilgili teknolojiyi sağlamaya devam etmesi halinde, İran'a karşı yeni ve önemli önlemler de dahil olmak üzere hızlı ve koordine bir şekilde karşılık vermeye hazırız" ifadesi kullanıldı.