DÜNYA

Haiti'de Şiddet Tırmanıyor

Haiti'de  şiddet olayları tırmanışını sürdürüyor... Siyasi otorite tarafından ilan edilen Olağanüstü Hal'e rağmen, sokaklarda artan şiddet olayları ve yaşanan kargaşa sona erdirilemedi. Ülkeye dönemeyen Başbakan Ariel Henry, istifa etti.

Sokaklarda yakılan araç lastikleri, yürüyüş yapan göstericiler, yabancı elçiliklerin bulunduğu sokakta tüten duman...

Görüntüler Haiti'den...

Haiti'de siyasi otorite tarafından ilan edilen Olağanüstü Hal'e rağmen sokaklarda şiddet olayları tırmanıyor, kargaşa bitmek bilmiyor.

Göstericiler, özellikle yabancı elçilik ve temsilciliklerin bulunduğu caddelerde araç lastiklerini ateşe vererek yürüyüşler düzenliyor.

Haiti'de çetelerin yol açtığı şiddet olayları ve yoğun protestoların ardından Başbakan Ariel Henry ise görevinden istifa etti.

Karayip Topluluğu tarafından yapılan açıklamada da  "Geçici olarak başkanlık konseyinin kurulması ve geçici bir başbakanın atanması konusunda mutabakata varılmasının ardından Henry'nin istifasını kabul ettik" ifadesi kullanıldı

Haiti'de Başbakan Henry'nin istifasını talep eden silahlı çeteler, 2 hapishaneye Mart ayının başında silahlı saldırılar düzenleyerek güvenlik güçleriyle çatışmıştı. Çatışmalar esnasında yaklaşık 4 bin mahkum hapishaneden firar etmiş, 12 kişi yaşamını yitirmişti.
Hükümet, hapishaneden kaçan suçluların yakalanması için 72 saatlik OHAL etmiş ve belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulamıştı.

Ancak, ülkedeki kaos artarak sürüyor...