DÜNYA

Gazze’de Can Kaybı 30 bini Aştı

İsrail, Gazze'de katliama devam ediyor. İsrail askerleri, insani yardım bekleyen Filistinlileri hedef aldı. Açılan ateşte 112 kişi hayatını kaybetti, 760 kişi yaralandı. İnsani yardımın ulaşmadığı Gazze'de yetersiz beslenme ve sıvı kaybından yaşamını yitiren çocukların sayısı da 6'ya yükseldi.

7 Ekim'den bu yana 30 bin Filistinliyi katleden İsrail, saldırılarına devam ediyor. İsrail ordusu insani yardım almayı bekleyen yüzlerce Filistinliyi hedef aldı. Havadan ve karadan açılan ateşte kalabalıktaki çok sayıda kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı.

ABD Başkanı Joe Biden ülkesinin; İsrail'in Gazze'de yiyecek bekleyen insanlara ateş açtığı yönündeki raporları kontrol ettiğini ve ölümcül olayın ateşkes görüşmelerini karmaşık hale getireceğine inandığını söyledi. Beyaz Saray'dan ayrılırken gazetecilere konuşan Biden, "Daha önce tahmin ettiğim gibi geçici bir ateşkes muhtemelen pazartesi gününe kadar gerçekleşmeyecek ancak umudumu koruyorum" dedi.

İsrail güçleri, Gazze'nin çeşitli noktalarında sivillerin sığındığı evlere de bomba yağdırdı. Saldırılarda aralarında çocukların da olduğu en az 30 sivil hayatını kaybetti. İsrail savaş uçaklarının doğrudan evleri hedef aldığı saldırılarda kamplarda büyük yıkım olurken, enkaz altında kalan çok sayıdaki cansız bedene henüz ulaşılamadı. 

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusunun 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'nde 2 bin 627 katliam gerçekleştirdiği belirtildi. Gazze Şeridi'nde 146 gündür düzenlenen saldırılarda 13 Bin 230 çocuk ve 8 Bin 860 kadın öldürüldü. Buna göre saldırıların başladığı günden bu yana İsrail, "Gazze'de günde 151'den fazla kadın ve çocuğu" öldürdü. Yüzde 70'i kadın ve çocuk olmak üzere 7 Bin kişinin halen enkaz altında veya kayıp olduğu belirtilirken, hastanelere getirilen ölü sayısının 30 Bin 139, yaralı sayısının ise 71 Bin 217 olduğu bildirildi.

Gazze'deki katliamlarını sürdüren İsrail, Lübnan'ın güneyine de hava saldırıları düzenledi. Saldırılarda 2 Lübnanlı sivil yaşamını yitirdi. 14 kişi de yaralandı. İsrail-Lübnan sınırındaki çatışmaların başladığı 8 Ekim 2023'ten bu yana yaşamını yitirenlerin sayısı 300'ü aştı.

Gazze'de tek sorun gökyüzünden yağan bombalar değil. İsrail’in insani yardım girişini engellediği Gazze'de kıtlık iyice kendini göstermeye başladı. Yetersiz beslenme ve sıvı kaybından yaşamını yitiren çocukların sayısı 6'ya yükseldi. İnsani yardımların girişini engellemesi nedeniyle yaklaşık 2,3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde insani felaket yaşanıyor.

Avrupa Parlamentosu'nda ilk kez İsrail'in saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de "acil ve kalıcı ateşkes" çağrısında bulunuldu. Daha önce alınan kararda "kalıcı ateşkes", tüm esirlerin serbest bırakılması ve Hamas'ın tasfiyesi şartlarına bağlanmıştı. ABD'nin New York şehrinde Filistin destekçileri, katliamını sonlandırması ve acil ateşkes yapılması için 24 saatlik kesintisiz eylem başlattı.

Yahudi Amerikalılar da İsrail'in Gazze'de "soykırım" yaptığını, vergileriyle bunu desteklemek istemediklerini yüksek sesle dile getirdi. Göstericiler "Ateşkes, hemen şimdi", "Vergilerimizi İsrail'e gönderme", "Soykırımı destekleme" şeklinde sloganlar attı.